Bruksela ogranicza udział biopaliw z roślin uprawnych

Bruksela ogranicza udział biopaliw z roślin uprawnych
Phil and Pam, flickr cc-by-2.0

{więcej}Od przyszłego roku na terenie UE-28 ma zostać zmniejszony cel w zakresie wykorzystania biopaliw produkowanych z roślin uprawnych. 

O wprowadzeniu obowiązkowego udziału biopaliw w paliwach wykorzystywanych w transporcie na poziomie 10% do 2020 r. Unia Europejska zdecydowała w 2006 roku. Teraz Bruksela chce jednak zmniejszyć wykorzystanie biopaliw otrzymywanych z roślin uprawnych. 

REKLAMA

Jak informuje „Rzeczpospolita”, od początku 2014 r. obligatoryjny udział biopaliw produkowanych z roślin uprawnych zostanie zmniejszony z dotychczasowych 10% do 7%. To efekt zmiany strategii Komisji Europejskiej w zakresie promocji biopaliw, po tym jak Bruksela dostrzegła negatywne skutki wykorzystania roślin do produkcji biopaliw. 

REKLAMA

Innego zdania są organizacje zrzeszające branżę rolniczą i producentów biopaliw. „Rzeczpospolita” podaje argumenty jednej z nich – COPA-COGECA, według której w przypadku wprowadzenia proponowanych przez Brukselę zmian, pracę w europejskim sektorze rolnictwa straci 200 tysięcy osób. 

W rolnictwie i przemyśle dokonano olbrzymich inwestycji na rzecz sektora biopaliw po tym, jak w 2006 r. instytucje europejskie porozumiały się co do tego, że do 2020 r. 10 % paliw wykorzystywanych w transporcie ma pochodzić z odnawialnych źródeł energii. Propozycja ograniczająca udział biopaliw do 7% jest nie do przyjęcia i nadszarpnie wiarygodność instytucji UE. (…) Produkty uboczne produkcji biopaliw konwencjonalnych, takie jak mączka rzepakowa, wysłodki buraczane i wywar gorzelniany zbożowy suszony odgrywają istotną rolę na rynku białek paszowych oraz w unijnym łańcuchu dostaw żywności, gdzie UE rejestruje coraz poważniejsze niedobory – „RZ” cytuje sekretarza generalnego COPA-COGECA Pekka Pesonena. 
gramwzielone.pl