Współspalanie wraca do łask
{więcej}Chociaż przedstawiciele Ministerstwa Gospodarki przez ostatnie dwa lata deklarowali chęć obcięcia dopłat w ramach systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej dla technologii współspalania biomasy z węglem, podkerślając jej koszty i negatywny wpływ na rynek zielonych certyfikatów. Teraz w ramach nowego systemu wsparcia dla energetyki odnawialnej, którego założenia znajdziemy w opublikowanym wczoraj projekcie ustawy o OZE resort gospodarki chce dalej wspierać operatorów instalacji współspalania.
W obecnym systemie współspalanie praktycznie zdominowało produkcję energii odnawialnej w Polsce, przyczyniając się do wzrostu kosztów systemu wsparcia, powstania nadwyżki zielonych certyfikatów i spadku ich ceny. Odnocząs się do zjawiska nadpodaży zielonych certyfikatów Ministerstwo Gospodarki proponowało jej zniwelowanie m.in. przez ograniczenie wsparcia dla współspalania, a w perspektywie kilku lat – przez całkowite wyłączenie go z grona zielonych technologii korzystających ze wsparcia.
Zgodnie z założeniami poprzedniego projektu ustawy o OZE operatorzy instalacji współspalania mieli zachować prawo do otrzymania certyfikatów, ale tylko do 30% ich wartości i nie dłużej niż przez 5 lat od uruchomienia produkcji energii.
Prezentując założenia nowego systemu aukcyjnego we wrześniu Ministerstwo Gospodarki poinformowało, że nowe instalacje współspalania zostaną wyłączone z możliwości udziału w aukcjach, a dla istniejących instalacji wsparcie w postaci zielonych certyfikatów zostanie zredukowane o połowę, przy czym wygaśnie ono całkowicie z końcem 2021 r., a maksymalny wolumen energii, za którą współspalanie będzie mogło otrzymać certyfikaty zostanie ograniczony do średniego wolumenu produkcji z lat 2011-2012.
W najnowszym projekcie ustawy o OZE Ministerstwo Gospodarki podtrzymało chęć zredukowania wsparcia dla współspalania do 0,5 certyfikatu/MWh i wyłącznie w ilości stanowiącej średnią ilość energii elektrycznej wytworzonej przez tego wytwórcę w latach 2011-2013, a w przypadku gdy produkcja energii rozpocznie się po 31 grudnia 2013 r. – w okresie wykonywania przez wytwórcę tej działalności.
Co istotne, MG zastrzega, że ograniczenie wsparcia dla współspalania w systemie zielonych certyfikatów nie będzie dotyczyć tzw. dedykowanych instalacji spalania wielopaliwowego. Ponadto, zgodnie z zasadami nowego projektu ustawy o OZE, wsparcie w systemie ZC dla współspalania ma obowiązywać tylko do końca 2021 r. – ale z tego ograniczenia także zostaną zwolnione tzw. dedykowane instalacje spalania wielopaliwowego.
Zgodnie z definicją zawartą w nowym projekcie ustawy o OZE dedykowana instalacja spalania wielopaliwowego to „instalacja wyposażoną w odrębne linie technologiczne dla przygotowania, transportu i wprowadzenia biomasy, biopłynu, biogazu lub biogazu rolniczego bezpośrednio do komory paleniskowej, która umożliwia osiągnięcie średniorocznie co najmniej 20 % ich udziału w wartości energetycznej wszystkich paliw wprowadzanych do jednostki wytwórczej”.
Ministerstwo Gospodarki zmieniło też zdanie w kwestii udziału instalacji współspalania w aukcjach. Teraz MG chce wykluczyć współspalanie z aukcji – tak jak zapowiedziało dwa miesiące temu – ale także w tym przypadku z ograniczenia tego mają zostać wyłączone dedykowane instalacje spalania wielopaliwowego.
gramwzielone.pl