"Współspalanie nie ma uzasadnienia ekonomicznego i ekologicznego"

"Współspalanie nie ma uzasadnienia ekonomicznego i ekologicznego"
Kenneth Hynek, cc-by-2.0

{więcej}Dyskusja na temat przyszłości współspalania jako technologii OZE miała miejsce podczas III Krajowego Forum Biomasy, które odbyło się w tym tygodniu w Krakowie. 

Jak przekonywał podczas krakowskiego Forum prof. Adam Guła z Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie, biomasa w Polsce jest wykorzystywana w sposób niewłaściwy. Zdaniem naukowca powinno się odejśc od spalania jej w dużych elektrowniach i w większym stopniu wykorzystywać ją w lokalnych ciepłowniach. Zdaniem prof. Guły, skala popytu na biomasę generowanego przez duże elektrownie powoduje konieczność przywożenia jej z odległych miejsc, w tym także z Afryki, Ameryki czy Azji, co nie ma uzasadnienia „ekonomicznego i ekologicznego”. 

Jak informuje Polska Agencja Prasowa, powołując się na dane przedstawiane przez prof. Gułę – ponad 170 tysięcy gospodarstw w naszym kraju mogłoby zostać ogrzanych przy wykorzystaniu tej samej ilości biomasy, która obecnie jest współspalana w elektrowniach.

REKLAMA
REKLAMA

Stanowisko resortu gospodarki w sprawie ograniczenia wsparcia dla współspalania podczas Forum podtrzymał Piotr Czopek z MG. Jak poinformował, resort gospodarki pracuje nad rozwiązaniami mającymi na celu ograniczenie podaży świadectw pochodzenia poprzez ograniczenie ich dostępności dla współspalania. 

Z kolei przedstawiciel resortu rolnictwa Kazimierz Żmuda zwrócił uwagę na problem rosnącego importu biomasy, którego wolumen wzrósł z 300 tys. ton w roku 2007 do 2 mln ton w roku ubiegłym. Kazimierz Żmuda odniósł się także do preferowanych jego zdaniem kierunków rozwoju energetyki odnawialnej.

– Energetyka odnawialna to przede wszystkim energetyka rozproszona, która rozwiązuje problemy na poziomi gospodarstwa domowego, gospodarstwa rolnego, wsi czy gminy. Powinniśmy iść w takim kierunku w zmianach prawa, żeby energia odnawialna przynosiła wymierne korzyści w ograniczeniu strat w przesyle, ograniczeniu importu czy tworzeniu nowych miejsc pracy – Polska Agencja Prasowa cytuje przedstawiciela resortu rolnictwa. 
gramwzielone.pl