Pod Poznaniem powstanie modelowa biogazownia rolnicza wraz z zapleczem laboratoryjnym
Pokazowa biogzownia o mocy 250 kWe ma powstać w Kuźnicy Czarnkowskiej w ciągu pół roku. Równolegle z biogazownią będzie powstawać zlokalizowane w Cerekwicy laboratorium badawcze, z którego będą mogły korzystać firmu z branży bioenergetycznej. Budowa biogazowni ma kosztować ok. 5 mln zł, a laboratorium – ok. 7-8 mln zł.
Budowę biogazowni będzie nadzorować należąca do Klastra Wielkopolski Biogaz firma Abios. Jak mówi jej przedstawiciel, Rene Xavier Gerard, w celu zaspokojenia zapotrzebowania na substrat wystarczy ok. 200 sztuk bydła i zbiory z ok. 200 hektarów upraw.
Po uruchomieniu biogazowni, pomysłodawcy przesięwzięcia chcą umożliwić jej zwiedzanie, dzięki czemu potencjalni inwestorzy będą mogli zapoznać się z technologiami biogazowymi. – Chcemy naprawić wizerunek biogazowni, bowiem został on nadszarpnięty przez pierwsze realizacje takich projektów, które powstawały w Polsce – mówi Rene Xavier Gerard. Pierwsze wizyty referencyjne w biogazowni w Kuźnicy Czarnkowskiej mają być możliwe już jesienią tego roku.
Pomysłodawcy projektu termin jego realizacji uzależniają jednak od przyjęcia ustawy o odnawialnych źródłach energii. – Jesteśmy gotowi do rozpoczęcia budowy obu inwestycji, ale musimy poczekać do czasu ustawowego uregulowania kwestii Odnawialnych Źródeł Energii. Jak sprawy prawne zostaną uregulowane, to w ciągu roku zrealizujemy obie inwestycje – PAP cytuje Romana Pasławskiego z Klastra Wielkopolski Biogaz.
Klater Wielkopolski Biogaz został uruchomiony w 2011 roku i jego celem jest promocja sektora biogazowni rolniczych m.in. poprzez wskazywanie dobrych praktyk w zakresie realizacji projektów biogazowych, a także wymianę wiedzy i doświadczeń pomiędzy instytucjami otoczenia biznesu, jednostkami naukowymi i ośrodkami badawczo-rozwojowymi. W skład Klastra wchodzi 10 podmiotów i jest on zarządzany przez spółkę non-profit Team of Agra.
gramwzielone.pl