Program Inwestycyjno-Naukowy "Rzędów". Gmina Tuczępy stanie się zagłębiem biomasy energetycznej?

W dniach 16 i 17 marca 2013 r. w obiektach Świętokrzyskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego odbyło się I robocze spotkanie Naukowego Zespołu Konsultacyjnego przy Programie Inwestycyjno – Naukowym RZĘDÓW 
REKLAMA

Na wstępie drugiej części spotkania pan Andrzej Pacocha, przedstawił charakterystykę województwa świętokrzyskiego pod względem walorów energetycznych zawartych w biomasie roślinnej i zwierzęcej a także w odpadach poprodukcyjnych przemysłu rolno – spożywczego. Okazuje się, że potencjał OZE w przypadku jego wykorzystania w racjonalny, nie kolidujący z kwestią wyżywienia ludności i produkcji pasz dla zwierząt sposób, pozwoliłby na pokrycie co najmniej 50% całkowitych potrzeb energetycznych województwa. 

  1. Inwestycja w gminie Tuczępy obejmująca bioelektrownię, elektrownię słoneczną, elektrownię wiatrową, elektrownię wodną oraz najprawdopodobniej elektrownię geotermalną będzie nosiła oficjalną nazwę ŚWIĘTOKRZYSKI PARK OZE w Tuczępach.

REKLAMA

  1. Wojciech Łukaszek – dyrektor, pełnomocnik Zarządu Bioelektrowni Świętokrzyskich MK sp. z o.o. ds. realizacji inwestycji o bioelektrowni o mocy elektrycznej 9,6 MW realizowanej w Rzędowie
  1.  
  2. W wyniku prac naukowców zajmujących się biomasą pochodzenia roślinnego powstanie KATALOG ROŚLIN ENERGETYCZNYCH WOJEWÓDZTWA ŚWIĘTOKRZYSKIEGO  w rozbiciu na poszczególne powiaty a nawet gminy czy sołectwa.
  3. Na kolejne spotkanie przygotowany zostanie przez Bioelektrownie Świętokrzyskie MK przy współpracy Ekologicznego Związku Gospodarki Odpadami Komunalnymi w Rzędowie program selektywnej zbiórki odpadów organicznych na osiedlach mieszkaniowych (do współpracy poproszona zostanie firma ECO-CLEAN z Gliwic – specjalistyczne kosze i biodegradowalne worki oraz hermetyczne samochody), przeterminowanej żywności oraz odpadów gastronomicznych które będą zagospodarowane w bioelektrowni.
  4. Bioelektrownie Świętokrzyskie MK przedstawią program zagospodarowania traw pochodzących z wykoszeń rowów przydrożnych na terenie gminy Tuczępy.
  5. Na kolejnym spotkaniu dyrektor Programu oraz poszczególni inwestorzy przedstawią model odbioru wyprodukowanej energii elektrycznej.
  6. Jednym z tematów będzie propozycja powołania Naukowego Zespołu Konsultacyjnego przy programie Inwestycyjno – naukowym STARACHOWICE.
  7. Przedstawiciele AGH przedstawią całościowy projekt systemu produkcji i dystrybucji biometanu w obrębie Gminy Tuczępy.