Bruksela chce ograniczyć produkcję biopaliw I generacji. Polska przeciwko
{więcej}Komisja Europejska chce zmniejszenia udziału biopaliw pierwszej generacji w realizacji unijnego celu udziału biopaliw w paliwach użytkowanych w sektorze transportu w Unii Europejskiej.
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, podczas piątkowego spotkania w tej sprawie, które odbyło się w Brukseli, ograniczeniu wykorzystania biopaliw pierwszej generacji sprzeciwiła się polska delegacja reprezentowana przez wiceministra gospodarki Andrzeja Dychę. Jego zdaniem zmiana założeń dotyczących wykorzystania biopaliw w Unii Europejskiej „unieważniłaby” założenia dotyczące biznesplanów konstruowanych przez producentów biopaliw. Szacuje się, że w Polsce rynek biopaliw jest źródłem pracy dla kilkudziesięciu tysięcy osób i warty jest około 3 mld zł.
Raporty Komisji Europejskiej wskazują na negatywne skutki produkcji biopaliw pierwszej generacji. Zdaniem Brukseli uprawy roślin energetycznych pierwszej generacji kolidują z produkcją żywności i nie przyczyniają się do ograniczania emisji CO2. Dlatego unijni urzędnicy w nowej propozycji chcą, aby unijny cel dotyczący udziału biopaliw w transporcie realizowany był tylko w połowie biopaliwami pierwszej generacji, a także aby promować w większym stopniu wykorzystanie biopaliw drugiej generacji, a więc produkowanych z odpadów organicznych, a nie surowców spożywczych.
– Rząd polski uważa, że zmiana zasad gry w trakcie okresu inwestycyjnego, gdy te inwestycje się zwracają, jest niewłaściwa. Argumentowaliśmy podczas dzisiejszego spotkania, żeby ten poziom 10 proc. został utrzymany – PAP cytuje Andrzeja Dychę, który dodatkowo zauważył, że w Unii Europejskiej w tej chwili nie ma żadnej, działającej na przemysłową skalę instalacji do produkcji biopaliw drugiej generacji.
Jak informuje PAP, stanowisko Polski popiera wiele unijnych państw, natomiast za implementowaniem rozwiązań proponowanych przez Komisję Europejską są m.in. Niemcy, Finlandia i Holandia. Dyskusja po piątkowym spotkaniu unijnych ministrów ds. energii będzie kontynuowana podczas kolejnego spotkania ministrów ds. środowiska.
gramwzielone.pl