Jak wykorzystać OZE w gospodarstwach rolnych – zapraszamy do udziału w projekcie

Jak wykorzystać OZE w gospodarstwach rolnych - zapraszamy do udziału w projekcie
foto: MattJP flickr cc-by-2.0

{więcej}Rozpoczął się nabór uczestników do projektu „Odnawialne źródła energii w gospodarstwach rolnych i inteligentnych sieciach” (akronim – OZERISE). Projekt realizowany jest przez Instytut Energetyki Odnawialnej (koordynator projektu), Związek Pracodawców Forum Energetyki Odnawialnej, NMG oraz API Micon. Wsparcie finansowe projektu pochodzi ze środków unijnych w ramach programu Life+ oraz ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Rolnicy zużywają w Polsce 6% całego bilansu energii, a z uwagi na oddalenie od źródeł jej wytwarzania płacą najwyższe ceny i mają największe problemy z zapewnieniem dostawy energii o odpowiedniej mocy i jakości. Sytuacja będzie się niestety pogarszała z uwagi na zaniedbania w zakresie rozbudowy wiejskich sieci rozdzielczych/dystrybucyjnych energii elektrycznej i gazu oraz nieuchronne odejście od taryfowania (wsparcia niższymi taryfami). Rozwiązaniem są odnawialne źródła energii (OZE) i mikrosieci oraz inteligentne sieci energetyczne.

Ideą projektu jest zachęcenie i wsparcie rolników w zastępowaniu konwencjonalnych źródeł energii ekologicznymi rozwiązaniami technologicznymi oraz pokazanie korzyści wynikających z wykorzystania odnawialnych źródeł energii dla rolnictwa i obszarów wiejskich w lokalnych grupach (mikrosieci, lokalne grupy bilansujące, zintegrowane źródła OZE u współpracujących rolników). Zadaniem projektu jest praktyczne potwierdzenie, że stosowanie minimum jednego źródła OZE zmniejsza koszty bytowe i koszty produkcji w gospodarstwach rolnych, jest źródłem dodatkowych dochodów ze sprzedaży nadwyżek energii, a także sposobem na ochronę środowiska. Korzyści te się zwielokrotniają, jeżeli pojedyncze dotychczas OZE funkcjonują w lokalnych systemach zintegrowanych.

REKLAMA
REKLAMA

Najbliższym etapem realizacji projektu OZERISE jest wybór rolników zdecydowanych na wdrożenie w gospodarstwie rolnym inwestycji służącej wykorzystywaniu energii odnawialnej. Oferta uczestnictwa w projekcie dotyczy w szczególności gospodarstw, które posiadają już OZE lub rozważają jego zainstalowanie, np. małej elektrowni wiatrowej, kolektora słonecznego, systemu fotowoltaicznego, kotła na biomasę lub biogazowni. W sposób priorytetowy kwalifikowane będą zgłoszenia od grup sąsiedzkich kilku rolników z jednej miejscowości lub z jednej gminy.

Gospodarstwa rolne zainteresowane współpracą, prosimy o kontakt mailowy lub telefoniczny.

Osoba koordynująca nabór uczestników: p. Andrzej Curkowski:
Email: acurkowski@ieo.pl
Tel: 22 825 46 52 wew. 105