Unia Europejska rezygnuje z biopaliw pierwszej generacji
{więcej}Komisja Europejska dąży do ograniczenia udziału biopaliw z upraw w paliwach stosowanych na terenie Unii Eueopejskiej.
Biopaliwa pierwszej generacji, czyli pochodzące z upraw roślin wykorzystywanych również w przemyśle spożywczym, nie są przyszłością Europy – tak podsumowała nowe stanowisko Komisji Europejskiej Connie Hedegaard, komisarz UE ds. klimatu.
Nowe pomysły Brukseli zakładają zmniejszenie do 5% możliwości stosowania biopaliw pochodzących z upraw w paliwach wykorzystywanych na terenie Wspólnoty. Nie zmieni się natomiast ogólny obowiązkowy udział biopaliw, który ma wynieść 10% do roku 2020. W większym stopniu maja być bowiem wykorzystywane biopaliwa drugiej i trzeciej generacji.
Komisja Euopejska po 2020 roku chce również wycofać subsydia dla producentów biopaliw z roślin uprawianych także w celach żywnościowych.
Bruksela w swoich ostatnich raportach dowodziła, że coraz większe wykorzystanie biopaliw pierwszej generacji przyczynia się do wzrostu cen energii, a także ma negatywny wpływ na zmiany klimatu. Eksperci Komisji Europejskiej wskazują na powstawanie tzw. efektu ILUC, czyli większej emisji CO2 wynikającej ze zmiany sposobu użytkowania gruntów – wycinania łąk i lasów w celu pozyskiwania terenów pod uprawy roślin energetycznych.
Przeciwko propozycjom KE zaprotestowali przedsatwiciele stowarzyszeń biopaliwowych oraz m.in. Greenpeace. – Chociaż nauka dowiodła, że po uwzględnieniu pośrednich emisji (ILUC) niektóre biopaliwa mają większy (negatywny) wpływ na klimat niż paliwa kopalne, Komisja nie wykorzystała tego jako okazji, by przekierować produkcję w kierunku bardziej zrównoważonych biopaliw – Polska Agencja Prasowa cytuje Nusę Urbancic z organizacji Transport&Environment.
gramwzielone.pl