Na Żuławach powstaje biogazownia rolnicza o mocy 760 kW

Na Żuławach powstaje biogazownia rolnicza o mocy 760 kW
foto: agriKomp press

{więcej}Budowa biogazowni rolniczej realizowana jest w Tragaminie koło Malborka. 

Biogazownia w Tragaminie to drugi projekt realizowany na terenie Polski przez niemiecką spółkę agriKomp, która za naszą zachodnią granicą zrealizowała 550 inwestycji, a w Czechach kolejnych 75. 

Pierwszym projektem realizowanym na terenie naszego kraju przez firmę agriKomp jest biogazownia w Szklarce Myślniewskiej (woj. wielkopolskie). Uzyskanie wszystkich pozwoleń zajęło inwestorowi 10 miesięcy. Budowa biogazowni zakończyła się w marcu br., a w kwietniu rozpoczął się rozruch technologiczny. 

REKLAMA
REKLAMA

Moc biogazowni wynosi 660 kW, a substratem wykorzystywanym do produkcji biogazu jest m.in. kiszonka z kukurydzy i produkty uboczne z farmy zwierząt i przemysłu cukrowego. 

– Inwestor w przeszłości wydawał kilkaset tysięcy złoty na ciepło do ogrzewania własnych budynków, w tej chwili ciepło jest dostarczane za darmo. Tak samo ma się sprawa z wykorzystaniem energii elektrycznej. Ponieważ biogazownia pracuje wyspowo, w przypadku awarii sieci wszystkie obiekty biogazowni mogą pracować dalej. Inwestor korzysta z taniej energii elektrycznej wytworzonej we własnej instalacji – zalety inwestycji przedstawia Przemysław Krawczyk z agriKomp. 

W planach agriKomp jest realizacja w Polsce kolejnych projektów biogazowych o mocy od 500 kW do 1 MW. Inwestorzy współpracujący z firmą posiadają w sumie 19 prawomocnych pozwoleń na budowę, w niektórych przypadkach problemem jest jednak uzyskanie finansowania. 
gramwzielone.pl