Koncerny energetyczne nie obronią wsparcia dla współspalania?

Koncerny energetyczne nie obronią wsparcia dla współspalania?
foto: RWE press

{więcej}W ostatecznym projekcie ustawy o OZE Ministerstwo Gospodarki utrzymało propozycje znacząco ograczniczające dopłaty do produkcji energii w technologii współspalania biomasy z węglem. 

Obecnie współspalaniu przysługuje – podobnie jak wszystkim technologiom OZE – jeden zielony certyfikat za każdą wyprodukowaną megawatogodzinę energii. Dzięki temu w ostatnich latach w naszym kraju powstało wiele instalacji zaadaptowanych do spalania biomasy z węglem, dzięki czemu duże koncerny energetyczne realizowały obowiązek zwiększania udziału zielonej energii w swoich energetycznych miksach i zarabiały na sprzedaży zielonych certyfikatów. 

REKLAMA

Ustawa o OZE, która ma wejść w życie 1 stycznia 2013 roku – wbrew protestom przedstawicieli koncernów energetycznych, którzy chcą utrzymania obecnego wsparcia dla współspalania – ma dopłaty dla tej technologii znacząco ograniczyć. 

REKLAMA

Po wejściu w życie ustawy o OZE operatorzy elektrowni współspalających biomasę z węglem za każdą wyprodukowaną w ten sposób megawatogodzinę energii będą otrzymywać nie 1 zielony certyfikat, a 0,3 certyfkatu. Ponadto, okres wsparcia wynoszący dla wszystkich technologii OZE 15 lat, dla współspalania zostanie ograniczony do lat 5. Docelowo w 2020 roku współspalanie zostanie wyłączone z grona technologii, którym przysługują zielone certyfikaty. 

Ograniczenie wsparcia dla współspalania może uderzyć w należące do państwa koncerny energetyczne, dlatego – obok lobbingu przedstawicieli firm energetyczych podczas procedowania ustawy w parlamencie – niewykluczone są także działania Ministerstwa Skarbu Państwa mające na celu złagodzenie proponowanych regulacji. 
gramwzielone.pl