Engie wyda 2 mld euro na produkcję biometanu

Francuski koncern energetyczny Engie ogłosił plany inwestycji w instalacje do produkcji biometanu. Do końca przyszłej dekady francuski potentat ma wydać na ten cel 2 mld euro.
Engie zapowiada, że w ciągu najbliższych pięciu lat zainwestuje 800 mln euro w produkcję biometanu, a do roku 2030 wyda na ten cel łącznie 2 mld euro i ma wówczas wytwarzać 5 TWh zielonego metanu, który zasili francuskie gazociągi.
Inwestując w biometan, Engie chce jednocześnie obniżyć koszt jego produkcji o około 30-40 proc. do roku 2030. Taka redukcja kosztów ma oznaczać osiągnięcie równowagi kosztowej, tzw. grid parity, z gazem naturalnym.
Obniżyć koszty francuska grupa chce głównie poprzez standaryzację, osiągnięcie efektu skali, a także poprzez digitalizację procesów wytwórczych.
Engie podkreśla, że jej program rozwoju technologii biometanowych wpisuje się w narodową strategię energetyczną Francji, zgodnie z którą do roku 2030 biometan ma stanowić co najmniej 10 proc. metanu trafiającego do krajowych gazociągów.
Władze francuskiego koncernu ogłosiły swoją strategię w zakresie biometanu, uruchamiając kosztem 10 mln euro instalację do produkcji tego surowca, która znajduje się w regionie Centre-Val de Loire.
Projekt realizowany we współpracy z lokalnymi rolnikami ma skutkować uruchomieniem produkcji biometanu w ilości 23 GWh rocznie, co można porównać do ilości gazu potrzebnego do zapewnienia ciepłej wody i ogrzewania dla około 1,75 tys. gospodarstw domowych.
Produktem ubocznym powstającym w procesie wytwarzania biometanu będzie 20 tys. ton nawozu, który trafi do rolników współpracujących z Engie.
Obecnie we Francji funkcjonuje 66 instalacji, które produkują biometan trafiający od razu do sieci gazowej. Do końca ubiegłego roku do sieci miało tam trafić w sumie ok. 630 GWh biometanu, co można porównać do rocznej konsumpcji generowanej przez 50 tys. gospodarstw domowych.
Do końca ubiegłego roku francuska sieć supermarketów Carrefour uruchomiła we współpracy z Engie flotę 200 samochodów dostawczych zasilanych biometanem.
Wcześniej francuska grupa energetyczna uruchomiła koło Gelderland w Holandii instalację produkującą rocznie 10 mln m3 biometanu, który trafia do lokalnej sieci gazowej. Taka ilość wystarcza do zasilenia około 15 tys. gospodarstw domowych.
Z kolei w St. Florentin we Francji Engie uczestniczy w projekcie, w którym nadwyżki energii elektrycznej wytwarzanej z pobliskiej farmy wiatrowej są zamieniane w wodór, który jest następnie łączony z CO2. W wyniku tego procesu powstaje metan, który trafia do lokalnej sieci gazowej.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o