Aquapark w Tychach będzie zasilany energią z biogazu

Aquapark w Tychach będzie zasilany energią z biogazu
Fot. Park Wodny Tychy

W Tychach dobiega końca budowa infrastruktury, która pozwoli zaopatrzyć budowany w tym mieście park wodny w energię cieplną i elektryczną niemal w całości pochodzącą z biogazu produkowanego w miejskiej oczyszczalni ścieków.

Zakończyła się budowa 6-kilometrowego rurociągu, który połączy biogazownię z tyskim aquaparkiem. Jego budowa trwała osiem miesięcy. Kontrolę rurociągu ma umożliwić inteligentny system raportujący stan techniczny jego infrastruktury, co pozwoli na szybką diagnostykę i naprawę awarii. Biogaz, który popłynie rurociągiem, zostanie wcześniej poddany obróbce w specjalnej stacji uszlachetniania. 

Dzięki temu, po wykonaniu niezbędnych odbiorów końcowych, za kilka tygodni Wodny Park Tychy będzie gotowy do produkcji energii z biogazu. Sam aquapark ma zostać otwarty w drugiej połowie przyszłego roku, a wykorzystanie własnej energii ma obniżyć koszty jego funkcjonowania o kilkadziesiąt procent w porównaniu do podobnych obiektów.

REKLAMA
REKLAMA

 Ogrzanie i zasilenie w energię elektryczną naszego parku wodnego za pomocą własnego źródła energii będzie innowacyjne i unikalne w skali kraju. Pozwoli to nam znacznie zredukować największe koszty stałe, ponoszone przez obiekty tego typu w Polsce – komentował uruchomienie inwestycji Zbigniew Gieleciak, prezes Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A., inwestora budowanego Wodnego Parku Tychy.

Tyska oczyszczalnia ścieków chwali się, że jest jedyną w Polsce oczyszczalnią samowystarczalną energetycznie, a ilość energii elektrycznej powstającej w oczyszczalni byłaby w stanie zaspokoić potrzeby energetyczne 16-tysięcznego miasta. 

Celem Regionalnego Centrum Gospodarki Wodno-Ściekowej S.A. jest wzrost ilości produkowanego biogazu, tak by możliwe było pokrycie potrzeb zarówno oczyszczalni ścieków jak i Parku Wodnego w 100 proc. w energię elektryczną i niemal w 100 proc. w niezbędne ciepło.

red. gramwzielone.pl