Biowęgiel polskim produktem przyszłości?

W ramach zorganizowanego przez PARP Konkursu pt. Polski Produkt Przyszłości nagrodę specjalną otrzymała firma produkująca innowacyjne paliwo z biomasy. {więcej}

Celem konkursu Polski Produkt Przyszłości, który jest organizowany od 1997 roku przez Ministerstwo Gospodarki, a następnie Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości,  jest promowanie innowacyjnych produktów i technologii. Mogą brać w nim udział przedsiębiorstwa, instytucje naukowe i badawcze, a także osoby prywatne.

Nagrody w konkursie przyznawane są w czterech kategoriach: „wyrób przyszłości w fazie przedwdrożeniowej”, „technologia przyszłości w fazie przedwdrożeniowej”, „wyrób przyszłości w fazie wdrożeniowej” oraz „technologia przyszłości w fazie wdrożeniowej”.

REKLAMA

W ramach Konkursu nagrodę specjalną przyznaje też Minister Gospodarki, który jest jednocześnie patronem tego wydarzenia. Nagroda „eCO2 innowacja” przyznawana jest autorom rozwiązań, które mogą przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych.

W tym roku przypadła ona firmie Fluid Kooperacja Sp. z o.o. z Sędziszowa za ekologiczne paliwo wytwarzane z biomasy – tzw. biowęgiel (biocarbon). Surowcami wykorzystywanymi do jego produkcji są m.in. słoma, wierzba energetyczna, odchody zwierzęce, odpady komunalne czy osady pościekowe.

Biocarbon może być wykorzystywany zarówno do produkcji prądu, jak i energii cieplnej. Wartość opałowa tego paliwa wynosi ponad 25 MJ/kg, a spala się w temperaturze ponad 220 st. C. Zawartość węgla przekracza w nim 70 proc.

REKLAMA

Produkcja biowęgla w sędziszowskiej fabryce firmy kształtuje się obecnie na poziomie 170 kg na godzinę. Jednak pod koniec przyszłego roku Fluid chce uruchomić nową linię produkcyjną, która zwiększy możliwości produkcji biowęgla do 2 ton/h.

Na konieczność rozwijania technologii takich jak biocarbon firmy Fluid, zwracała uwagę podczas ceremonii rozdania nagród, która odbyła się 23 czerwca w Warszawie, wiceminister gospodarki Grażyna Henclewska. Wiceminister podkreślała, iż 2/3 wzrostu PKB krajów rozwijających się bazuje na nowoczesnych technologiach.

– Także polskie przedsiębiorstwa dostrzegają korzyści z wdrażania projektów badawczo-rozwojowych i coraz chętniej inwestują w innowacje – mówiła Henclewska, dodając, że produkty laureatów konkursu Polski Produkt Przyszłości mogą stać się wizytówkami polskiej gospodarki.

Prezes PARP, Bożena Lublińska-Kasprzak, wskazała natomiast na potrzebę współpracy świata nauki i biznesu. – Potencjał, jaki tkwi we współdziałaniu sektora przedsiębiorczości ze sferą nauki przyczyni się do podniesienia poziomu innowacyjności polskich firm i całej gospodarki – przekonywała Lublińska-Kasprzak.

Fluid Kooperacja Sp. z o.o. uczestniczy także w Akceleratorze Zielonych Technologii GreenEvo – innym rządowym projekcie mającym na celu wspieranie polskich innowacyjnych przedsiębiorstw. Dzięki zakwalifikowaniu się do tego konkursu, kolejne rozwiązanie firmy z Sędziszowa – Termoizolacyjny Moduł Odzysku Energii – będzie promowany za granicą przez Ministerstwo Gospodarki.

 

Red. Gramwzielone.pl