Pellet z USA do Europy
Za Oceanem powstanie kolejna fabryka pelletu, który będzie przede wszystkim eksportowany do Europy. {więcej}
Firma Point Bio Energy zainwestuje 124 mln dolarów w produkcję pelletu, który będzie wysyłany na Stary Kontynent. Fabryka w Port of Greater Rouge, w stanie Luizjana, zostanie uruchomiona pod koniec 2011 roku. Docelowo Point Bio Energy będzie produkować tam 450 tys. ton surowca.
Z wiadomości tej zadowolone są władze Luizjany. – Fabryka będzie wytwarzać produkt przyjazny środowisku, a dzięki niej przemysł Luizjany utrzyma swoją konkurencyjność – komentował wiadomość o ekologicznej inwestycji gubernator południowego stanu USA, Bobby Jindal. Władze stanowe zaoferowały inwestorowi wsparcie w postaci 10-letnich ulg podatkowych.
Przy produkcji pelletu zatrudnienie znajdzie ok. 100 osób, a jej uruchomienie ma się ponadto pośrednio przyczynić do uruchomienia dodatkowych 300 miejsc pracy.
Lokalizacja fabryki jest nieprzypadkowa. Baton Rouge to położony najbardziej w głąb lądu port na rzece Mississipi, mimo to może przyjmować nawet morskie kontenerowce. Dzięki temu pellet będzie mógł docierać bezpośrednio drogą morską do Zatoki Meksykańskiej, a stamtąd – na Stary Kontynent. Do tej pory miasto słynęło głównie z jednej z największych na świecie rafinerii, która należy do koncernu ExxonMobil.
Jak argumentował Bill New z Port Bio Energy, firma zdecydowała się na ulokowanie swojej fabryki w Luizjanie, ze względu na dostęp do Oceanu, ale także ze względu na dużą podaż drewna. –Przemysł zajmujący się produkcją pelletu rozwija się w dynamicznym tempie, a nasza inwestycja sprawi, że Port of Greater Rouge stanie się tego głównym beneficjentem – mówi New.
Pellet z fabryki w Luizjanie ma trafiać głównie do Europy Północnej, której popyt na tego rodzaju surowiec szacowany jest obecnie – według Port Bio Energy – na ok. 8 mln ton w skali roku. Co więcej, amerykańska firma szacuje, że w ciągu najbliższej dekady zwiększy się on dwu- lub nawet trzykrotnie.
Fabryka, która będzie produkować pellet na rynek europejski, to nie pierwsza tego rodzaju inwestycja w USA. Podobną fabrykę w stanie Georgia za 120 mln euro uruchamia niemiecki koncern RWE, o czym pisaliśmy tutaj.
Redakcja Gramwzielone.pl