Pierwsze testy silnika zasilanego etanolem z trzciny cukrowej

Wärtsilä rozpoczyna testy silnika zasilanego etanolem pozyskiwanym z trzciny cukrowej. Projekt jest prowadzony w elektrowni znajdującej się w brazylijskim stanie Pernambuco.
Celem przedsięwzięcia jest sprawdzenie możliwości wykorzystania na dużą skalę etanolu – odnawialnego biopaliwa produkowanego głównie z trzciny cukrowej – jako źródła energii elektrycznej. Brazylia, będąca największym producentem tego paliwa, chce dzięki temu pokazać jego potencjał jako lokalnego, czystego źródła energii.
Pierwszy test silnika zasilanego etanolem z trzciny cukrowej
Testy, które odbywają się w elektrowni Suape II w Recife, obejmą do 4 tys. godzin pracy silnika Wärtsilä 32M i mają potrwać dwa lata. Projekt ma charakter pilotażowy i może stać się fundamentem dla szerszego zastosowania etanolu w energetyce.
Według przedstawicieli firmy Energetica Suape II dotychczasowe zastosowanie etanolu w produkcji prądu było nieznaczne mimo jego szerokiego wykorzystania w transporcie. Firma ma nadzieję, że przeprowadzone testy umożliwią szersze wdrożenie tej technologii w krajowym systemie energetycznym.
Perspektywy na przyszłość
Projekt wpisuje się w globalne cele klimatyczne – zgodnie z planem Net Zero Emissions opracowanym przez Międzynarodową Agencję Energetyczną produkcja energii z biopaliw powinna wzrosnąć z 700 TWh w 2023 r. do 1250 TWh w 2030 r.
Wärtsilä prowadzi projekt w ramach programu WISE (Wide and Intelligent Sustainable Energy), współfinansowanego przez fińską agencję rządową Business Finland. Jak podkreślił Anders Lindberg, prezes Wärtsilä Energy, etanol może przyczynić się do redukcji emisji gazów cieplarnianych i zmniejszenia zależności od paliw kopalnych.
Rząd federalny Brazylii już uwzględnił etanol jako dopuszczalne paliwo w nadchodzącej aukcji rynku mocy, planowanej na czerwiec 2025 r. To może otworzyć drogę do szerszego zastosowania generatorów zasilanych tym biopaliwem w krajowej energetyce.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Lokalne brazylijskie fikoły już składają podania o pracę ;o).