W województwie lubuskim powstaje kolejna biogazownia

Polska Grupa Biogazowa, będąca częścią globalnego koncernu TotalEnergies, rozpoczęła budowę kolejnej biogazowni w Polsce. Nowy obiekt powstaje w Długoszynie, w województwie lubuskim, i będzie to już 22. biogazownia należąca do PGB.
Biogazownia Długoszyn ma rocznie produkować 8,3 GWh energii elektrycznej oraz 8 GWh ciepła. Dzięki temu możliwe będzie zasilenie około 3 tys. gospodarstw domowych. Zakończenie inwestycji planowane jest na drugi kwartał 2026 r.
Nowy obiekt będzie trzecią instalacją w województwie lubuskim należącej do koncernu TotalEnergies Polskiej Grupy Biogazowej (PGB). Powstanie w pobliżu istniejącej już biogazowni w Karkoszowie. Jak podkreślił Tomasz Strzelecki, członek zarządu i dyrektor ds. inwestycji w PGB, rozwój technologii biogazowej opartej na lokalnie wytwarzanych odnawialnych surowcach jest istotnym elementem transformacji energetycznej w Polsce.
Gospodarka o obiegu zamkniętym
Polska Grupa Biogazowa specjalizuje się w skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej z biogazu w Polsce i zatrudnia ponad 200 osób.
PGB promuje gospodarkę o obiegu zamkniętym poprzez efektywne zagospodarowanie odpadów organicznych i ich przekształcanie w czystą energię. Biogazownie PGB nie tylko dostarczają energię elektryczną i ciepło, ale mają także oferować usługę suszenia drewna, przydatną dla lokalnych przedsiębiorstw stolarskich i meblarskich.
Powstający w wyniku fermentacji metanowej poferment, zawierający mikro- i makroelementy takie jak azot, fosfor i potas, może być wykorzystywany jako ekologiczny nawóz, poprawiający jakość gleby i przeciwdziałający suszy.
Dalsze plany rozwoju
Polska Grupa Biogazowa jest częścią francuskiego koncernu paliwowo-energetycznego TotalEnergies, będącego największym producentem biometanu we Francji i liderem w produkcji biogazu na rynku europejskim. Spółka jest liderem w produkcji biogazu także w Polsce, gdzie zarządza 20 biogazowniami o łącznej mocy 21 MW.
Przed uruchomieniem biogazowni w Długoszynie PGB planuje otworzyć – w drugim kwartale 2025 r. – swoją 21. biogazownię w naszym kraju. Inwestycja powstaje w Gogolinie w województwie opolskim, w pobliżu autostrady A4. Grupa zamierza kontynuować inwestycje w zieloną energię, realizując strategię rozwoju biogazu i biometanu na terenie Polski.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.