Veolia połączyła biogazownię z ciepłownią
Firma Veolia zajmująca się ogrzewaniem w Leżajsku zastąpi część węgla biogazem. Dzięki umowie z biogazownią Enerbio Eco w mieście powstał ciepłociąg łączący biogazownię z ciepłownią, którym dostarczane będzie ciepło do ogrzania miasta.
Veolia Wschód z Grupy Veolia we współpracy z Enerbio Eco uruchomiła w mieście innowacyjną instalację wykorzystującą biogaz do zasilania sieci ciepłowniczej. Głównym odbiorcą ciepła będzie spółdzielnia mieszkaniowa w Leżajsku.
Ciepło z biogazu ogrzeje miasto
Instalacja o mocy 0,9 MW dostarczy 10 tys. GJ energii rocznie, co stanowi 25-30 proc. potrzeb miejskiego systemu ciepłowniczego. Dzięki tej inwestycji zużycie węgla ma spaść o 600 ton rocznie, a emisje CO2 – o 1260 ton. W konsekwencji mieszkańcy będą oddychać czystszym powietrzem.
Biogazownia Enerbio Eco w Leżajsku działa od 2014 r., zajmuje się produkcją biogazu z naturalnych substratów pochodzenia organicznego. Zaawansowana technologia fermentacji beztlenowej umożliwia przekształcenie substratów w biogaz, który wykorzystywany jest do wytwarzania energii elektrycznej o mocy 1 MWe i cieplnej o mocy 1,2 MWt. Z kolei poferment bogaty w składniki odżywcze doskonale sprawdza się jako naturalny nawóz. Instalacja działa zgodnie z najwyższymi standardami ekologicznymi i prawnymi.
Dekarbonizacja systemów ciepłowniczych
Projekt w Leżajsku to kolejny krok w realizacji strategii dekarbonizacji systemów ciepłowniczych Grupy Veolia w Polsce. Strategia zakłada odejście w ciągu kilku lat od spalania węgla i osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. Od 2019 r. Veolia term, która ma zakłady w blisko 60 małych i średnich miastach w Polsce, realizuje wiele strategicznych projektów w tym obszarze. Wymienia kotły węglowe, ograniczając udział tego podstawowego dotychczas źródła energii w zakładach ciepłowniczych. To pozwala zdywersyfikować miks paliwowy, zwiększając w nim udział gazu, biogazu, biomasy i odnawialnych źródeł energii. W efekcie powstają efektywne energetycznie i przyjazne środowisku instalacje ciepłownicze.
Inwestorem i właścicielem przyłącza do ciepłowni Veolii Wschód jest Enerbio Eco. Na zlecenie tej firmy instalację wykonała Veolia Wschód. Umowa pomiędzy partnerami dotycząca zakupu zielonego ciepła została podpisana na 10 lat.
Janusz Lewicki, prezes zarządu Veolii Wschód, podkreśla, że najistotniejszym efektem współpracy z biogazownią jest pozyskanie do tej pory niewykorzystywanego zielonego ciepła oraz zapewnienie ciągłości i stabilności dostaw. Wykorzystanie lokalnie dostępnego źródła ciepła pozwala bowiem na częściowe uniezależnienie się od zewnętrznych uwarunkowań geopolitycznych, co zwiększa bezpieczeństwo w zakresie dostarczania ciepła dla mieszkańców miasta.
Veolia w Polsce
Działająca w trzech sektorach (energii, wody i odpadów) Veolia zajmuje się produkcją oraz dostarczaniem ciepła, realizacją usług ciepłowniczych dla około 3 mln klientów, obrotem i sprzedażą energii, a także przesyłem i oczyszczaniem wody. Rozwija również usługi związane z poprawą efektywności energetycznej oraz Total Waste Management.
Spółka prowadzi działalność w 123 miejscowościach, w 58 miastach zarządza sieciami ciepłowniczym poprzez spółki operacyjne: Veolia Energia Polska (holding), Veolia Energia Warszawa, Veolia Energia Łódź, Veolia Energia Poznań, Veolia term, Veolia Energy Contracting Poland, Veolia Industry Polska, Veolia EKOZEC, Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Tarnowskich Górach oraz ich spółki zależne.
Veolia term obejmuje 6 spółek: Veolia Północ, Veolia Szczytno, Veolia Wschód, Veolia Południe, Veolia Zachód oraz Veolia term. Jest właścicielem 60 ciepłowni, 2 elektrociepłowni i 6 silników kogeneracyjnych. Veolia term dostarcza efektywne rozwiązania energetyczne dla budynków użyteczności publicznej, wspólnot i spółdzielni mieszkaniowych, obiektów przemysłowych, biurowców, centrów handlowych oraz klientów indywidualnych.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.