Tyle biogazu produkowała Europa

Tyle biogazu produkowała Europa
fot. YouTube/Polski Fundusz Rozwoju

Przy zanotowanym tempie produkcji biogazu i biometanu Europa mogłaby zapewnić z tych źródeł energię odnawialną dla 19 mln gospodarstw domowych rocznie. Biometan jest obecnie zużywany głównie w sektorach najbardziej energochłonnych, co przyczynia się do ich szybszej dekarbonizacji.

Europejski Stowarzyszenie Biogazu (European Biogas Association, EBA) wylicza, że łączna produkcja biogazu i biometanu w Europie w 2023 r. wyniosła 22 mld m3, co jest ilością odpowiadającą całkowitemu zapotrzebowaniu na gaz ziemny w Belgii, Danii i Irlandii łącznie. Raport EBA za rok 2023 jest najnowszym dostępnym, opublikowany został w grudniu 2024 r.

Wolumen wytworzonego biogazu i biometanu w raportowanym okresie stanowił 7 proc. zużycia gazu ziemnego w Unii Europejskiej. Jak wylicza EBA, przy obecnym tempie inwestycji Europa mogłaby uniknąć emisji 106 mln ton CO2 rocznie, zapewnić energię odnawialną dla 19 mln europejskich gospodarstw domowych przez rok i zasilać ze źródeł biogazowych 533 tys. ciężarówek LNG rocznie.

REKLAMA

Ograniczyć import gazu ziemnego

W swoim raporcie EBA podkreśla, że wdrożenie biogazu będzie miało kluczowe znaczenie dla wzmocnienia konkurencyjności i UE w sektorze czystych technologii w nadchodzących latach. Jest ono także istotne dla wzmocnienia odporności systemu energetycznego UE. Według Eurostatu 98 proc. zapotrzebowania UE na gaz ziemny w 2022 r. było pokrywane z importu – to ogromna zależność od zewnętrznych dostaw energii.

Największym zasobem Europy umożliwiającym zmniejszenie zależności od zewnętrznych dostawców energii jest połączenie wszystkich odnawialnych źródeł energii, w tym biogazu. Biogazy stanowią kluczowy wkład w dostarczanie energii odnawialnej i to nie tylko pod względem ilościowym. Dzięki swojej elastyczności, możliwości magazynowania energii i zdolności do generowania mocy dyspozycyjnej biogazy wspierają i ułatwiają rozwój innych odnawialnych źródeł energii – mówi Harmen Dekker, dyrektor generalny EBA.

Według stowarzyszenia mimo danych liczbowych, które pokazują wzrost wolumenu biogazu i biometanu w ostatnich latach, konieczne jest położenie większego nacisku na optymalizację warunków rynkowych i regulacyjnych w tym obszarze. Potrzebne są m.in. szybsze procedury wydawania pozwoleń dla inwestycji, żeby zapewnić trwały wzrost w nadchodzących latach.

Biometan na potrzeby branż energochłonnych

Jak podano w raporcie, sama produkcja biometanu zwiększyła się w Europie w 2023 r. do 4,9 mld m3. Stanowi to największy jak dotąd wzrost produkcji biometanu, przy czym wyższy wzrost rok do roku koncentruje się na obszarze UE.

REKLAMA

Zużycie biometanu największe jest obecnie w sektorach o najwyższym zapotrzebowaniu na energię. W roku 2023, którego dotyczy raport, 23 proc. biometanu wytworzonego w Europie wykorzystano w transporcie, 17 proc. w sektorze budownictwa, 15 proc. w energetyce i 13 proc. w przemyśle.

Autorzy raportu podkreślają, że branże biogazu i biometanu mogą stanowić ważne źródło biogennego CO2, wytwarzanego jako produkt uboczny gazu odnawialnego. Taki biogeniczny dwutlenek węgla może być wykorzystywany do zrównoważonej produkcji np. e-paliw, wyrobów chemicznych i w technologii wychwytywania i składowania dwutlenku węgla (CCS).

Zgodnie z raportem w 2023 r. Europa mogłaby wykorzystać 29 mln ton biogenicznego CO2 przy wyprodukowanej w tym roku ilości biogazu i biometanu (22 mld m3). Odpowiada to 71 proc. zapotrzebowania na CO2 w UE w 2022 r.

Korzyści z rozwoju sektora biometanu

Według EBA przy odpowiednim wsparciu do 2030 r. liczba miejsc pracy w europejskim sektorze biometanu może wzrosnąć do 500 tys. Mógłby on wygenerować dodatkowe korzyści w wysokości 12 mld euro rocznie dla europejskiej gospodarki. Prognozy EBA zakładają, że do 2030 r. w europejski biometan zostanie zainwestowane co najmniej 25 mld euro. Cały raport EBA można pobrać pod tym linkiem (dostęp płatny).

W Polsce jesienią 2024 r. do konsultacji publicznych trafił projekt Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu, w którym  uwzględniono również udział biogazu i biometanu w procesie transformacji energetycznej. Więcej na ten temat w artykule: Biogaz i biometan w projekcie Krajowego Planu na rzecz Energii i Klimatu.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.