Ciepło z biogazowni ogrzeje Łodzian
W ramach współpracy Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi ze spółkami Veolia Woda Polska i Veolia Energia Łódź w mieście powstanie biogazownia. Nowy obiekt wyprodukuje ciepło dla mieszkańców.
Firmy podpisały porozumienie, na mocy którego zrealizują w Łodzi nowatorski projekt obiektu wytwarzającego ciepło z biomasy, który przyczyni się do redukcji emisji CO2. Projekt stanowi część strategii zrównoważonego rozwoju miasta, której elementem jest wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Współpraca Zakładu Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK) w Łodzi z Veolią Woda Polska i Veolią Energia Łódź obejmuje analizę potencjału inwestycyjnego i modelu biznesowego oraz zaprojektowanie instalacji.
Energia dla Łodzi
Biogazownia zlokalizowana na należących do ZWiK terenów koło Grupowej Oczyszczalni Ścieków w Łodzi zostanie włączona w infrastrukturę miejskiego systemu energetycznego. Obiekt pozwoli zdywersyfikować wykorzystywane przez miasto źródła energii. Nowoczesne układy kogeneracyjne umożliwią jednoczesne wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła, zaspokajając potrzeby energetyczne mieszkańców miasta. Wytworzona energia zasili sieć ciepłowniczą, która jest podstawowym źródłem ciepła w Łodzi.
Projekt biogazowni będzie również wpisywał się w strategię gospodarki cyrkularnej. Zagospodaruje bowiem odpady powstające w zakładach, które w swoich procesach technologicznych korzystają z ciepła i energii. Proces produkcji biogazu z takich substratów jest sposobem na zmniejszenie ilości odpadów i zredukowanie emisji gazów cieplarnianych.
Innowacyjne rozwiązania technologiczne zastosowane w projekcie wpłyną także na poprawę efektywności energetycznej całego systemu ciepłowniczego w Łodzi, zmniejszając zapotrzebowanie na energię z paliw kopalnych.
Biogazownia w Łodzi to kolejny krok w kierunku nowego modelu energetycznego, w którym odnawialne źródła energii stanowić będą fundament miejskiego systemu energetycznego. Jest to również kluczowy element działań mających na celu osiągnięcie neutralności klimatycznej Łodzi do 2050 r.
Urząd Miasta Łodzi zapewnia, że instalacja zostanie odpowiednio zabezpieczona i nie będzie produkować niepożądanych zapachów.
Zakład Wodociągów i Kanalizacji produkuje rocznie około 47 mln m3 dla Łodzi i Tomaszowa Mazowieckiego oraz części okolicznych gmin. Odbiera i oczyszcza ścieki z Łodzi, Pabianic, Konstantynowa oraz z gmin Ksawerów i Nowosolna. Spółka eksploatuje 2349 km sieci wodociągowej i 2233 km kanalizacyjnej.
Katarzyna Poprawska-Borowiec
katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
A ile pradu z tego bedzie ? czy to w ramach ekologii w durgim etapie wymieni sie kociol gazowy na generator pradu z odzykiem ciepla ?
Jakieś parametry inwestycji, czy też kolejny pic żeby politycy mogli wstęgę przecinać przy inwestycji 50kW?