Ciepłownia biomasowa powstanie we wspólnym projekcie Zgorzelca i Görlitz
W ramach polsko-niemieckiego projektu United Heat podpisana została umowa na budowę ciepłowni biomasowej. Inwestycję wspiera finansowo unijna agencja CINEA.
Ciepłownia powstanie w Zgorzelcu w ramach zadania „Zintegrowana sieć dla innowacyjnej transformacji i dekarbonizacji ciepłownictwa (United Heat), Etap I Budowa Ciepłowni biomasowej”. United Heat to projekt polsko-niemiecki realizowany we współpracy z przedsiębiorstwem Stadtwerke Görlitz.
Ciepłownię biomasową zbuduje Unibep w konsorcjum z firmą Energika Zbigniew Szamałek. Wartość inwestycji wynosi 86,9 mln zł netto.
Ekologiczna sieć ciepłownicza
Celem United Heat jest stworzenie ekologicznej, neutralnej dla klimatu sieci ciepłowniczej. Ma ona pozwolić na redukcję emisji CO2 o około 50 tys. ton rocznie. To zaś – jak podaje Unibep – ma podnieść komfort życia mieszkańców w całym obszarze „Europejskiego Miasta” Zgorzelec-Görlitz.
Na początku listopada br. została podpisana umowa z Europejską Agencją Wykonawczą ds. Klimatu, Infrastruktury i Środowiska (CINEA) na dofinansowanie inwestycji w ciepłownię biomasową na poziomie 50 proc. kosztów.
– Według kontraktu Unibep SA z konsorcjantem zrealizuje ciepłownię biomasową, składającą się z dwóch o takich samych rozwiązaniach konstrukcyjnych i technologicznych nowych kotłów wodnych opalanych biomasą drzewną, każdy o mocy znamionowej 12,5 MW, wraz z instalacjami: podawania paliwa, odprowadzania produktów spalania i oczyszczania spalin, kominem oraz urządzeniami pomocniczymi i magazynem paliwa – wyjaśnia Anna Michalska, dyrektor Biura Ofertowania Budownictwa Energetyczno-Przemysłowego Unibep.
Harmonogram budowy ciepłowni
Projekt ciepłowni biomasowej jest realizowany w formule „zaprojektuj i wybuduj”. Bezpośrednie wynagrodzenie Unibep za wykonanie kontraktu wyniesie około 32 mln zł netto.
– To już piąta ciepłownia biomasowa, którą będziemy realizowali, ale pierwsza na zachodzie Polski. Wcześniej zbudowaliśmy je w Hajnówce, Ełku i Orzyszu. Inwestorzy są z nich zadowoleni, bo kotłownie działają, są sprawdzone i spełniają założone parametry. Uważam, że segment energetyczny ma przed sobą dość dobrą przyszłość – odejście od węgla powoduje, że inwestorzy przygotowują sporo inwestycji w biomasę, w modernizację dużych ciepłowni – mówi Józef Szawara, dyrektor Budownictwa Energetyczno-Przemysłowego Unibep.
Według umowy prace budowlane rozpoczną się w 2025 r. Natomiast zakończenie inwestycji i uruchomienie nowego źródła energii planowane jest na koniec 2026 r.
Dofinansowanie z CEF
Polsko-niemiecki projekt United Heat współfinansowany jest z europejskiego programu Connecting Europe Facility (CEF). W lipcu br. agencja CINEA wybrała go do wsparcia jako jeden z projektów transgranicznych. Dofinansowanie CEF obejmuje dwa działania:
- 4,8 mln euro na przygotowanie i badania techniczne, w tym projektowanie i uzyskiwanie pozwoleń na budowę poszczególnych elektrowni OZE, nowych tras sieciowych i magazynów energii cieplnej oraz opracowanie ostatecznych umów dotyczących przesyłu i dostawy ciepła;
- 14,5 mln euro na prace budowlane i uruchomienie ciepłowni na biomasę w Zgorzelcu oraz sieci ciepłowniczej łączącej obszar ciepłowniczy Königshufen z oczyszczalnią ścieków w Görlitz.
– Kiedy cztery lata temu przedstawiliśmy deklarację intencji w sprawie transgranicznej, neutralnej dla klimatu dostawy ciepła, wiele osób było sceptycznych, ale wola i zaangażowanie wszystkich pracujących przy projekcie opłaciły się i widzimy, że jest to możliwe! – komentował wówczas Rafał Gronicz, burmistrz Zgorzelca.
Więcej na ten temat w artykule: Polsko-niemiecki projekt ciepłowniczy coraz bliżej realizacji.
Barbara Blaczkowska
barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
…. a ta „ekologiczna” biomasa ile emituje CO2? …. i jak będzie sprawność kotła? … a jaka jest planowana efektywność ekonomiczna tego przedsięwzięcia, np. takimi miarami jak NPV czy IRR?