Polska Grupa Biogazowa uruchomiła kolejną biogazownię

Polska Grupa Biogazowa uruchomiła kolejną biogazownię
Fot. PGB

W miejscowości Półwieś w województwie warmińsko-mazurskim uruchomiona została biogazownia rolnicza. To kolejna inwestycja Polskiej Grupy Biogazowej, która należy do wiodącego producenta biometanu we Francji.

Dla należącej do koncernu TotalEnergies Polskiej Grupy Biogazowej (PGB) to już 20. biogazownia w Polsce. Najnowsza instalacja rocznie produkować będzie 8,3 GWh energii elektrycznej i 8 GWh ciepła. Taka ilość jest równoznaczna z zapotrzebowaniem 3 tys. polskich gospodarstw domowych.

Korzyści nie tylko dla rolników i przetwórców

Jak podkreśla PGB, biogazownia rolnicza w Półwsi nie tylko przyniesie korzyści lokalnym rolnikom i przetwórcom, ale także ochroni środowisko poprzez efektywne zagospodarowanie odpadów organicznych, które przekształca w czystą energię. Powstający w wyniku fermentacji metanowej poferment jest pełen mikro- i makroelementów, takich jak azot, potas i fosfor, i stanowi naturalny nawóz bardziej przyjazny środowisku niż tradycyjny obornik.

REKLAMA

Z kolei dzięki procesowi kogeneracji biogazownia rolnicza nie tylko będzie dostarczać energię, ale też zaoferuje unikalną usługę suszenia drewna. Jest ona przydatna dla stolarni i producentów mebli.

Mateusz Szauer, wicewojewoda warmińsko-mazurski, wylicza, że jest to już trzecia instalacja Polskiej Grupy Biogazowej w całym powiecie iławskim. A łącznie w regionie znajdują się już cztery biogazownie.

– Biogazownia to przyszłość, ponieważ przetwarza odpady biodegradowalne na energię cieplną, którą można wykorzystać m.in. do procesu suszenia drewna. Jest to bardzo istotne w naszym typowo rolniczym województwie, gdzie branża drzewna jest inteligentną specjalizacją wpisaną w strategię rozwoju regionu. Wspólnie musimy promować tego typu rozwiązania. Przed nami konieczna transformacja energetyczna i droga do biogazu oraz biometanu, dlatego też konieczny jest dalszy rozwój tego typu inwestycji – mówi Mateusz Szauer.

Potencjał biogazu w Polsce

Z uwagi na zakłócenia w dostawach gazu na europejskim rynku energii unijny plan REPowerEU zakłada rozwój potencjału wytwarzania biometanu przez  państwa członkowskie do poziomu 35 mld m3 do 2030 r.

Polska dysponuje dużym potencjałem produkcji biogazu, piątym wśród państw członkowskich UE. Według analityków Komisji Europejskiej nasz kraj może produkować około 3,3 mld m3/rok już w 2030 r., z czego 1,2 mld m3 z odpadów rolniczych i 1,1 mld m3 z odchodów zwierząt. Osiągnięcie tego poziomu będzie jednak wymagało znacznych inwestycji. Działania PGB na tym polu wpisują się w tę strategię.

Łukasz Semeniuk, dyrektor generalny Polskiej Grupy Biogazowej, podkreśla, że PGB od lat przyczynia się do transformacji energetycznej w Polsce. Firma rozwija technologie biogazowe oparte na lokalnych odnawialnych surowcach, co umożliwia produkcję zielonej energii elektrycznej.

– Dzięki szerokiemu spektrum zastosowań – od zbiórki odpadów organicznych, przez produkcję energii elektrycznej i ciepła, aż po wykorzystanie pofermentu jako naturalnego nawozu – energetyka biogazowa jest istotnym ogniwem gospodarki w obiegu zamkniętym. Rozwój biogazowni nie tylko promuje energię odnawialną, ale także tworzy nowe miejsca pracy, przyczyniając się tym samym do rozwoju lokalnej gospodarki – mówi Łukasz Semeniuk.

REKLAMA

Biogazownie PGB

Polska Grupa Biogazowa rozpoczęła działalność w 2017 r. i specjalizuje się w skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej z biogazu. Firma zatrudnia ponad 170 osób. PGB jest właścicielem i operatorem 20 biogazowni o łącznej mocy 21 MW. Na etapie zaawansowanych prac jest około 50 projektów, a kolejne kilkadziesiąt znajduje się w fazie planowania. Obecnie PGB w swoich biogazowniach wytwarza rocznie 0,4 TWh energii z zamiarem kilkukrotnego zwiększenia tej produkcji do 2030 r.

Jak podkreśla Tomasz Strzelecki, członek zarządu i dyrektor ds. inwestycji w Polskiej Grupie Biogazowej, dynamiczny rozwój sektora biogazu i biometanu w dużej mierze zależy od odpowiednich regulacji prawnych i wsparcia finansowego.

Kluczowe jest więc wprowadzenie zapowiadanych zmian i systemu wsparcia dla instalacji biometanowych o mocy powyżej 1 MW. Naszym zdaniem bardziej efektywne jest wykorzystanie biogazu poprzez wytwarzanie biometanu i głównie w tym kierunku idą nasze plany inwestycyjne – mówi Tomasz Strzelecki.

Niedawno spółka informowała o uruchomieniu w Wielkopolsce swojej 19. biogazowni rolniczej. Inwestycja powstała w miejscowości Bagdad. Więcej o tej biogazowni w artykule: Biogazownia Bagdad uruchomiona przez Polska Grupę Biogazową.

PGB rozbudowuje także biogazownię Dzierżki w pobliżu Białegostoku. Zakończenie prac planowane jest na czwarty kwartał 2025 r. Szerzej o tej inwestycji w artykule: TotalEnergies rozbuduje polską biogazownię.

10 TWh biogazu rocznie do 2030

TotalEnergies jest wiodącym podmiotem europejskiego sektora biogazu, a jego moce produkcyjne sięgają 1,1 TWh. Spółka prowadzi działalność w obrębie całego łańcucha wartości – od opracowania projektów po obrót odnawialnym gazem i jego produktami ubocznymi, takimi jak bionawozy i bioCO2.

TotalEnergies planuje stać się głównym graczem w segmencie biogazu na kilku kluczowych rynkach, szczególnie europejskim i amerykańskim. Celem jest produkcja 10 TWh biometanu do 2030 r.

Katarzyna Poprawska-Borowiec

katarzyna.borowiec@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.