REKLAMA
 
REKLAMA

Ogromne środki z NFOŚiGW na kocioł biomasowy w Inowrocławiu

Ogromne środki z NFOŚiGW na kocioł biomasowy w Inowrocławiu
fot. NFOŚiGW

Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW) przekaże duże środki na wymianę konwencjonalnego źródła energii w zakładzie Qemetica Soda Polska w Inowrocławiu. Instalacja umożliwi produkcję energii elektrycznej i cieplnej w wysokosprawnej kogeneracji.

Dofinansowanie przyznane przez NFOŚiGW na projekt firmy Qemetica pochodzi z programu Kogeneracja dla Energetyki i Przemysłu, finansowanego ze środków Funduszu Modernizacyjnego. Wysokość wsparcia wynosi prawie 100 mln zł.

Nazwa projektu brzmi „Konwersja kotła węglowego na kocioł opalany biomasą wraz z układem gospodarki paliwem biomasowym”. Według podanych przez Qemetikę informacji przebudowa kotła pozwoli na zastąpienie około 100 tys. ton węgla kamiennego rocznie paliwem biomasowym i umożliwi redukcję CO2 w ilości około 200 tys. ton rocznie.

REKLAMA

Polski przemysł potrzebuje nowych technologii obniżających emisje. Dotyczy to zwłaszcza najbardziej energochłonnych procesów produkcyjnych. Dlatego wspieramy poprawę efektywności energetycznej przedsiębiorstw i ich inwestycje w odnawialne źródła energii, co przynosi wymierne korzyści ekologiczne i ekonomiczne – komentuje Józef Matysiak, zastępca prezesa zarządu NFOŚiGW.

Łączna wartość inwestycji wynosi ponad 222 mln zł. Jej zakończenie planowane jest na drugą połowę 2027 r.

Modernizacja zakładowej elektrociepłowni

Qemetica Soda Polska jest polskim producentem sody kalcynowanej działającym w Europie Środkowej. Dofinansowanie z NFOŚiGW chce przeznaczyć na konwersję kotła węglowego na kocioł opalany biomasą wraz z układem gospodarki paliwa biomasowego. W instalacji wykorzystane zostaną istniejące turbiny parowe zakładowej elektrociepłowni, natomiast inwestycja obejmie wybudowanie niezbędnej infrastruktury do transportu i magazynowania biomasy.

Firma opisuje, że kompleksowa infrastruktura obejmie węzły rozładunku, separacji, magazynowania oraz transportu biomasy. Rozładunek będzie możliwy zarówno dla transportu samochodowego, jak i kolejowego. Ma to zapewnić elastyczność logistyczną i pozwolić na ograniczenie emisji z transportu drogowego.

Qemetica chce wyposażyć system magazynowania biomasy w silosy o pojemności wystarczającej na pięciodniowy zapas paliwa. Instalacja zostanie zabezpieczona przed hałasem, emisjami pyłu i zagrożeniami pożarowymi.

REKLAMA

Wprowadzenie biomasy do miksu energetycznego to jeden z projektów mających na celu obniżenie zużycia węgla przez naszą spółkę i zmniejszenie jej oddziaływania na środowisko. To także możliwość rozwoju i wdrażania nowoczesnych technologii. W trakcie przygotowań do inwestycji wykonaliśmy studia dostępności biomasy – w procesie spalania chcemy używać głownie zrębki drzewnej. To ekologiczne paliwo o niskiej zawartości popiołu, które nie emituje uciążliwych zapachów – wyjaśnia Tomasz Molenda, prezes zarządu spółki Qemetica Soda Polska.

Obecnie trwa przetarg mający na celu wyłonienie wykonawcy inwestycji.

Odzysk ciepła w produkcji

Ostatnio Qemetica Soda Polska informowała o zakończonym projekcie odzysku ciepła. Firma wyjaśniała, że gorące powietrze, które wcześniej ulatniało się do atmosfery, zostało zawrócone do procesu produkcji sody kalcynowanej, co zmniejszyło zapotrzebowanie na parę technologiczną produkowaną w elektrociepłowni. Więcej na temat tego projektu w artykule: Innowacyjny projekt odzysku ciepła w zakładzie polskiego producenta.

Na początku czerwca br. chemiczna grupa Ciech zmieniła nazwę na Qemetica. Miał to być kolejny krok w stronę transformacji, po tym jak 10 lat temu strategicznym inwestorem Ciechu został holding inwestycyjny Kulczyk Investments. Zmiana nazwy jest częścią nowej strategii na lata 2024-2029. Zakłada ona redukcję emisji CO2 w przemyśle sodowym o 45 proc. do 2029 r. (w porównaniu do roku 2019). Firma zamierza całkowicie wyeliminować spalanie węgla kamiennego w swoich zakładach do roku 2033.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Pieniądze wyrzucone w błoto bo Kluska chce zakazać spalania biomasy leśnej na potrzeby ciepłownicze.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA