Czy biopaliwo ze zużytych olejów można sprzedawać w Polsce?
Niedawno informowaliśmy, że Grupa Orlen rozpoczęła sprzedaż paliwa HVO100 na pierwszych stacjach u naszych zachodnich sąsiadów. To biopaliwo drugiej generacji powstaje z olejów roślinnych oraz odpadów przemysłu spożywczego i gastronomii, w tym zużytych olejów spożywczych.
Orlen poinformował, że w Polsce sprzedaż paliwa HVO100 będzie możliwa po zakończeniu trwających prac legislacyjnych, których efektem ma być określenie wymagań jakościowych dla tego biopaliwa i objęcie go pełną kontrolą jakości prowadzoną przez Inspekcję Handlową. W Europie HVO100 można zatankować m.in. w Finlandii, Belgii, Danii, Holandii, Szwecji oraz na Łotwie.
W nawiązaniu do artykułu: Biopaliwo ze zużytych olejów na pierwszych stacjach Orlenu zwrócił się do nas przedstawiciel biura prasowego firmy Unimot. Już w maju br. informowała ona, że ma takie paliwo w ofercie na stacji Avia w Myszęcinie niedaleko Świebodzina (województwo lubuskie).
Czekając na uchwalenie krajowych regulacji
Jak wskazuje przedstawiciel Unimotu, mimo oczekiwania na uchwalenie krajowych regulacji dotyczących wymagań jakościowych dla HVO100, które obecnie są na etapie prac rządowych, istnieje w polskich przepisach podstawa prawna do oferowania tego paliwa na krajowym rynku.
Jak wynika z art. 3 ust. 3 ustawy o systemie monitorowania i kontrolowania jakości paliw, paliwa wyprodukowane lub dopuszczone do obrotu w innym niż Polska państwie członkowskim UE, w Republice Turcji albo w państwie członkowskim EFTA – zgodnie z przepisami obowiązującymi w tych państwach, które spełniają wymagania wynikające z przepisów UE w tym zakresie – mogą być transportowane, magazynowane, wprowadzane do obrotu [w tym np. poprzez detaliczne sieć stacji paliw – przyp.] oraz gromadzone na stacjach zakładowych, o ile paliwa te spełniają normy techniczne UE w zakresie ochrony zdrowia i życia ludzi i zwierząt, środowiska lub interesów konsumentów.
„Mając na uwadze, że paliwo HVO100 oferowane przez Unimot jest paliwem oferowanym już na innych rynkach UE oraz spełnia unijne wymagania techniczne, jego oferowanie jest dopuszczalne również na podstawie ww. klauzuli na terenie Polski” – informuje biuro prasowe Unimotu.
Unimot podkreślił, że dla jednoznacznego potwierdzenia tej możliwości zwrócił się z oficjalnym zapytaniem do Ministerstwa Klimatu i Środowiska odpowiedzialnego za regulacje dotyczące wymagań jakościowych dla paliw i otrzymał oficjalne pisemne potwierdzenie powyższego stanowiska.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.