REKLAMA
 
REKLAMA

Biogazownia Bagdad uruchomiona przez Polska Grupę Biogazową

Biogazownia Bagdad uruchomiona przez Polska Grupę Biogazową
Polska Grupa Biogazowa

W Bagdadzie w województwie wielkopolskim uruchomiona została biogazownia rolnicza. To kolejna inwestycja Polskiej Grupy Biogazowej, która należy do francuskiego giganta paliwowo-energetycznego TotalEnergies.

Polska Grupa Biogazowa (PGB) uruchomiła swoją 19. biogazownię rolniczą. Inwestycja powstała w miejscowości Bagdad w województwie wielkopolskim. Biogazownia ma rocznie produkować 8,3 GWh energii elektrycznej i 8 GWh ciepła. Taka ilość energii pozwoliłaby na na zasilenie 3 tys. polskich gospodarstw domowych.

Jak podkreśla PGB, biogazownia rolnicza w Bagdadzie nie tylko przyniesie korzyści lokalnym rolnikom i przetwórcom, ale także chroni środowisko poprzez efektywne zagospodarowanie odpadów organicznych, które przekształca następnie w czystą energię. Powstający w wyniku fermentacji metanowej poferment jest pełen mikro- i makroelementów, takich jak azot, potas i fosfor. Tworzy więc naturalny nawóz, który jest bardziej przyjazny środowisku niż tradycyjny obornik.

REKLAMA

Biogazownia Bagdad zaoferuje suszenie drewna

Dzięki procesowi kogeneracji biogazownia rolnicza Bagdad nie tylko będzie dostarczać energię, ale też zaoferuje unikalną usługę suszenia drewna. Jest ona przydatna dla producentów mebli i stolarni.

Dzięki szerokiemu zastosowaniu – od zbiórki odpadów organicznych po wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła oraz  pofermentu jako naturalnego nawozu – energetyka biogazowa jest istotnym ogniwem gospodarki w obiegu zamkniętym. Przynosi ona korzyści całej lokalnej społeczności. Nowo otwarta inwestycja w miejscowości Bagdad jest tego doskonałym przykładem podkreśla Łukasz Semeniuk, dyrektor generalny Polskiej Grupy Biogazowej.

Wkrótce 20. biogazownia

Polska Grupa Biogazowa specjalizuje się w skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej z biogazu w Polsce i zatrudnia ponad 170 osób. Jest częścią francuskiego koncernu paliwowo-energetycznego TotalEnergies, będącego największym producentem biometanu we Francji i liderem w produkcji biogazu na rynku europejskim.

REKLAMA

TotalEnergies zamierza stać się głównym graczem w tym segmencie na kilku kluczowych rynkach, w szczególności w Europie i Stanach Zjednoczonych. Łączy siły z wiodącymi partnerami, takimi jak Clean Energy i Veolia, aby osiągnąć swój cel produkcji 10 TWh biometanu do 2030 r.

Obecnie we wszystkich swoich biogazowniach Polska Grupa Biogazowa produkuje 0,4 TWh energii rocznie. Jeszcze w tym roku planuje otwarcie kolejnej biogazowni, która powstaje w Półwsi. Dzięki nowym instalacjom liczba eksploatowanych biogazowni PGB wzrośnie do 20, a ich łączna moc wyniesie 21 MW.

Na etapie zaawansowanych prac Polska Grupa Biogazowa ma około 50 projektów biogazowni, a kolejne kilkadziesiąt znajduje się w fazie planowania.

– Celem jest kilkukrotne zwiększenie produkcji do roku 2030. Należy pamiętać, że szybki rozwój sektora biogazu i biometanu uzależniony jest jednak w dużym stopniu od uwarunkowań prawnych i finansowych. Liczymy, że w najbliższych miesiącach wejdzie w życie zapowiadany system wsparcia dla instalacji biometanowych o mocy powyżej 1 MW. W naszej opinii bardziej efektywne jest wykorzystanie biogazu poprzez wytwarzanie biometanu i głównie w tym kierunku idą nasze plany inwestycyjne – podkreśla Sabine Dujacquier, zastępca dyrektora generalnego Polskiej Grupy Biogazowej.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

 

REKLAMA
Komentarze

Znakomita informacja, Polska ma możliwość posiadania kilku tysięcy takich w miarę stabilnych źródeł.

a Anglicy przeanalizowali swoją wieloletnią biogazownie i okazało się że wyprodukowała więcej gazów cieplarnianych niż elektrownia węglowa.

Ekologia na niby ?.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA