Jak założyć własną biogazownię rolniczą – bezpłatne warsztaty
Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa zaprasza na bezpłatne warsztaty poświęcone zagadnieniom związanym z funkcjonowaniem biogazowni i mikrobiogazowni rolniczych.
Warsztaty „Funkcjonowanie biogazowni rolniczych” przeznaczone są dla rolników, producentów rolnych, przetwórców z sektora rolno-spożywczego oraz pracowników administracji publicznej, a organizuje je Krajowy Ośrodek Wsparcia Rolnictwa (KOWR). Cykl darmowych warsztatów rozpocznie się we wrześniu w różnych lokalizacjach.
Gdzie i kiedy odbędą się warsztaty?
Warsztaty z zakresu funkcjonowania mikrobiogazowni rolniczych o mocy do 50 KWe odbędą się w następujących lokalizacjach i terminach:
- Szczecinek (woj. zachodniopomorskie) – 17.09.2024 r.,
- Gniewkowo (woj. kujawsko-pomorskie) – 18.09.2024 r.,
- Łaszczówka-Kolonia (woj. lubelskie) – 7.10.2024 r.
Więcej informacji o zakresie szkolenia oraz szczegóły lokalizacji i formularz zapisów dostępne są tutaj>>>
Warsztaty z zakresu funkcjonowania biogazowni rolniczych o mocy do 0,5 MWe odbędą się w następujących lokalizacjach i terminach:
- Kościerzyna (woj. pomorskie) – 23.09.2024 r.,
- Kalisz (woj. wielkopolskie) – 1.10.2024 r.,
- Żuromin (woj. mazowieckie) – 2.10.2024 r.
Więcej informacji o zakresie szkolenia oraz szczegóły lokalizacji i formularz zapisów dostępne są tutaj>>>
Nadal mało biogazowni
Polska spełnia wiele warunków sprzyjających rozwojowi segmentu biogazowego. Zaliczyć można do nich m.in. wysoki udział użytków rolnych i lasów w powierzchni kraju, co przekłada się na znaczny potencjał pozyskiwania biomasy. Największe zasoby stanowi biomasa stała, czyli drewno odpadowe z lasów, drewno poużytkowe i słoma.
Według Agencji Rynku Energii (ARE) na koniec maja 2024 r. zainstalowana moc wszystkich biogazowni w Polsce wyniosła 299,7 MW w stosunku do 283,9 MW rok wcześniej. Do tego czasu w naszym kraju powstało 55 mikrobiogazowni o łącznej mocy 1,02 MW (rok wcześniej było 51 mikrobiogazowni o mocy 0,91 MW).
Ministerstwo Klimatu i Środowiska szykuje działania, które mają być nowym impulsem dla rozwoju sektora biogazu i biometanu. Branża biometanowa ma otrzymać dedykowany system wsparcia. Przepisy w tym zakresie mają się pojawić w szykowanym przez resort klimatu projekcie zmian w ustawie w zakresie inwestycji w elektrownie wiatrowe. Więcej o tym w artykule: Biometan dostanie aukcje i kontrakty różnicowe na 20 lat.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.