REKLAMA
 
REKLAMA

Suez wchodzi na polski rynek biogazu

Suez wchodzi na polski rynek biogazu
Fot. Pixabay - Jan Nijman

Działająca w obszarze gospodarki wodno-kanalizacyjnej firma Suez podpisała umowę przejęcia 51 proc. udziałów spółki, która rozwija w Polsce projekty biogazowni. 

Suez rozszerza swoją obecność na polskim rynku gazu odnawialnego, stając się udziałowcem ARA Cursus – dewelopera i operatora biogazowni.

Spółka ARA Cursus to polski deweloper i operator instalacji fermentacji beztlenowej. Posiada portfolio dziewięciu projektów biogazowni rolniczych, z których każda docelowo ma mieć moc około 1 MW. Jedna biogazownia już działa, a budowa kolejnych ma się rozpocząć jeszcze w tym roku.

REKLAMA

Wraz z przejęciem 51 proc. udziałów w ARA Curcus przez Suez jednocześnie 24,5 proc. udziałów w tej spółce przejął fundusz Eiffel Gaz Vert. Dotychczasowy akcjonariusz większościowy – Bourgogne – zachował pakiet 24,5 proc. udziałów.

Doświadczenie na rynku biogazu

Transakcja ta pozwoli firmie Suez wzmocnić pozycję głównego gracza na europejskim rynku beztlenowej fermentacji odpadów i produkcji energii odnawialnej z odpadów.

– Zakup pakietu kontrolnego w ARA to nowy krok naprzód w rozwoju Suez w Polsce, zgodny z naszą strategią zwiększania udziałów naszych biznesów międzynarodowych do 2027 r. Wzmacnia to sieć zakładów biogazu i biometanu, którymi Suez już zarządza we Francji, Wielkiej Brytanii i Czechach. Wspólnie z naszymi partnerami jesteśmy zdeterminowani, aby umożliwiać klientom w Polsce przyspieszenie transformacji ekologicznej poprzez zwiększanie wykorzystania odpadów i lokalną produkcję energii odnawialnej – powiedział wiceprezes wykonawczy Suez ds. recyklingu i odzysku Yves Rannou.

REKLAMA

70 mln euro na budowę  biogazowni

Suez wraz z Eiffel, partnerami finansowymi i Bourgogne planuje zainwestować prawie 70 mln euro w budowę pierwszej grupy biogazowni i rozwój kolejnych instalacji do produkcji biometanu. Projekty obejmują także produkcję pofermentu jako nawozu rolniczego oraz suszenie drewna dla klientów komercyjnych.

Dzięki połączonej produkcji energii odnawialnej i bionawozów biogazownie ARA przyczynią się do transformacji energetyki niskoemisyjnej w Polsce i gospodarki o obiegu zamkniętym. Szacuje się, że każdy zakład będzie redukować emisję gazów cieplarnianych o co najmniej 4,6 tys. ton rocznie. Przyczyni się także do zrównoważonego rozwoju społeczności poprzez bezpośrednie tworzenie lokalnych miejsc pracy.

Szacuje się, że do 2030 r. produkcja biogazu w oparciu o surowce z lokalnych gospodarstw rolniczych osiągnie w Polsce 30 TWh.

Suez dostarcza klientom w 40 krajach rozwiązania dotyczące gospodarki wodnej i odpadowej. Grupa wyprodukowała 7,7 TWh energii z odpadów i wody odpadowej. W 2023 r. spółka miała 8,9 mld euro przychodów.

redakcja@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.

REKLAMA
Komentarze

Dzieje się to o czym mówił Pan Sawicki

Fajnie suez a nie Orlen. Ktoś w polskim żądzie sprzedał kraj.bez jaj nagle suez dostał monopol a Orlen miał ponad 60 projektów na bio .weśmy tych ludzi naprawdę pod trybunał bo nam calą Polske sprzedadzą.

W Polsce nie było i nie ma kapitału na biogazownie

Może i dobre ale powinny być budowane zdala od ludnosci bo smród jaki jest jest nie do zniesienia aż sie podnnosi na wymioty. A jak mieć coś takiego na codzień i bliskiej lokalizacji zamieszkania obniży wartość nieruchomości.

@dded – bzdury piszesz na potęgę, dobrze zaprojektowana i eksploatowana biogazownia nie wydziela żadnych odorów!

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA