TotalEnergies rozbuduje polską biogazownię
Rozbudowa biogazowni Dzierżki to kolejny projekt biogazowy realizowany przez Polską Grupę Biogazową, która od zeszłego roku jest częścią francuskiej grupy paliwowo-energetycznej TotalEnergies.
Pierwsze prace nad rozbudową biogazowni rolniczej Dzierżki w pobliżu Białegostoku Polska Grupa Biogazowa (PGB) rozpocznie w październiku br. Zakończenie prac planowane jest na czwarty kwartał 2025 r.
W zakresie rozbudowy biogazowni zaplanowano m.in. budowę zbiornika na masę pofermentacyjną o pojemności 14900 m3 brutto, a także budowę suszarni kubaturowej, która pozwoli na ekologiczne suszenie drewna oraz montaż dodatkowych bardziej efektywnych mieszadeł.
Rozbudowa biogazowni Dzierżki z zainstalowanymi w tym momencie zespołami kogeneracyjnymi o mocy 1 MW o dodatkową jednostkę kogeneracyjną o mocy 0,5MW pozwoli na zwiększenie produkcji o dodatkowe ok. 4 GWh energii elektrycznej. Do wyprodukowania dodatkowej energii zaplanowano miks substratów opierający się głównie na surowcach pochodzenia roślinnego (prawie 90%).
W komunikacie na temat inwestycji w biogazowni w Dzierżkach PGB podkreśla, że instalacja jest akceptowana przez lokalną społeczność.
– Rozbudowa biogazowni, której działalność bardzo dobrze wpisuje się w charakterystykę naszej typowo rolniczej gminy oceniam bardzo pozytywnie. Zwiększenie mocy i związany z tym wzrost zapotrzebowania na surowiec to większe możliwości utylizacji odpadów, zbyt dla produktów rolnych, a także potencjalne dodatkowe miejsca pracy dla naszych mieszkańców i zwiększenie wpływy do budżetu gminy. Efektem procesu jest też ekologiczny nawóz zagospodarowywany przez naszych rolników. Dodatkowo biogazownia to ważny element w dywersyfikacji i poszukiwaniu przyjaznych dla środowiska źródeł energii, które realizowane w najwyższych standardach ochrony środowiska będą miały nasze wsparcie – komentuje Mariusz Gołaszewski, wójt gminy Poświętne, w której znajduje się biogazownia.
Należąca do TotalEnergies Polska Grupa Biogazowa obecnie jest właścicielem i operatorem 18 biogazowni o łącznej mocy 19 MW. Dwie kolejne są w budowie. W odległości około 40-50 km od biogazowni w Dzierżkach położone są 3 kolejne biogazownie należące do Polskiej Grupy Biogazowej: Krypno Wielkie, Krzywa i Stary Kornin.
Polska Grupa Biogazowa podkreśla, że biogazownie znajdujące się takiej odległości od siebie, pozwalają na stworzenie synergii w celu współdzielenia dostawców surowca oraz operatorów biogazowni.
PGB rozpoczęła działalność w 2017 roku i specjalizuje się w skojarzonej produkcji ciepła i energii elektrycznej z biogazu w Polsce. Obecnie firma zatrudnia ponad 170 osób.
– Jako Polska Grupa Biogazowa z dumą przyczyniamy się do transformacji energetycznej w Polsce poprzez stały rozwój energetyki biogazowej opartej na lokalnie wytwarzanych odnawialnych surowcach, umożliwiających produkcję zielonej energii elektrycznej. Dzięki szerokiemu zastosowaniu – od zbiórki surowców organicznych, poprzez wytwarzanie energii elektrycznej i ciepła, po produkcję naturalnego nawozu pofermentacyjnego – biogaz stanowi ważne ogniwo gospodarki o obiegu zamkniętym. Jest także ważnym elementem rozwoju lokalnej gospodarki – komentuje Łukasz Semeniuk, dyrektor generalny PGB.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o