Naukowcy z Olsztyna wyprodukują etanol z wierzby
Centrum Badań Energii Odnawialnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego zdobyło grant Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, dzięki któremu zbuduje demonstracyjną instalację do produkcji etanolu z biomasy.
W ramach projektu, który finansuje NCBR, Centrum Badań Energii Odnawialnej Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego obecnie pracuje nad trzema urządzeniami, w tym nad biorafinerią lignocelulozową, w której naukowcy z Olsztyna testują zastosowanie różnych gatunków biomasy do produkcji bioetanolu.
Jak zapewnia prof. dr hab. Janusz Gołaszewski z warmińsko-mazurskiego Centrum Badań Energii Odnawialnej, nad projektem biorafineri lignoceluluozowej pracowało w sumie 10 jednostek naukowych z całego kraju, a w tym roku w stacji naukowej UWM w Bałdach ma powstać instalacja demonstracyjna. Budowa ma zostać zakończona do końca br.
Pilotażowa instalacja według wstępnych szacunków miała produkować dziennie 25 litrów etanolu, jednak wiadomo już, że szacunki naukowców z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego były zbyt optymistyczne i takiego wyniku nie da się osiągnąć.
Prof. dr hab. Janusz Gołaszewski zapewnia, że w procesie produkcji obok bioetanolu może powstawać też organiczny związek chemiczny o nazwie furfural, a produktem ubocznym jest lignina, którą można nawozić słabe gleby i poprawiać ich jakość.
gramwzielone.pl