Biogazownia w Skrzatuszu działa efektywniej niż załadano
Biogazownia w wielkopolskim Skrzatuszu produkuje więcej energii niż pierwotnie zakładał inwestor. {więcej}
Biogazownię w Skrzatuszu, której moc to 0,526 MW, uruchomiono w marcu 2011 roku, a koszt projektu wyniósł 13 mln zł, z czego 5 mln zł pokryła dotacja z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Jak wynika z danych za ostatni kwartał 2011 r., produkowana w niej energia pozwala na zaopatrzenie w prąd 2 tys. gospodarstw domowych. Oprócz energii elektrycznej, instalacja biogazowa generuje też energię cieplną, którą zasilana jest miejscowa gorzelnia.
Dzięki współpracy z gorzelnią, do biogazowni trafia natomiast substrat z postaci wywaru pogorzelnianego, z którego produkowana jest energia. Jak powiedział wczoraj PAP Janusz Grochowski, dyrektor ds. rozwoju w spółce Biogaz Zeneris, w biogazowni w Skrzatuszu wykorzystywana jest technologia, która pozwala na produkcję energii z mokrej biomasy, dzięki czemu nie trzeba tracić energii na jej suszenie.
Jak informuje Polska Agencja Prasowa, biogazownia w Skrzatuszu jest jak na razie jedyną tego typu instalacją w Wielkopolsce. Kolejna ma powstać wkrótce w Pakosławiu.
Czytaj o dotacjach na budowę biogazowni w 2012 roku na Gramwzielone.pl w artykule:Dotacje na biogazownie rolnicze w 2012 roku