Butanol szansą dla biopaliw?
Do produkcji butanolu zwykle wykorzystuje się skrobię oraz cukier trzcinowy. Jednak uczeni z Uniwersytetu Aalto w Finlandii chcą wykorzystać do tego celu lignocelulozę.
Czynnikiem silnie wpływającym na rozwój tego typu bioprocesów w tym skandynawskim państwie jest wysoce zaawansowany przemysł drzewny.
Jak wiemy, biomasa drzewna składa się z trzech podstawowych substancji: celulozy, hemicelulozy oraz ligniny. Dwa pierwsze mogą być z powodzeniem stosowane jako pożywka dla mikroorganizmów w procesach technologicznych, o których mowa była wcześniej.
Do wydzielania celulozy służy tzw. proces Kraft, który pozwala również na uzyskanie ługu czarnego będącego źródłem energii. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla drobnoustrojów. W udoskonalonej wersji procesu pozostałe cukry (poza celulozą) mają pozostać w nienaruszonym stanie i dlatego może stanowić to surowiec dla mikrobów.
Zgodnie w wymogami Unii Europejskiej, do końca 2020 roku wszystkie paliwa muszą zawierać dziesięć procent biopaliw. W tej kwestii butanol daje duże możliwości, gdyż możliwe jest dodanie nawet dwudziestu procent tego związku do istniejących już paliw bez wprowadzania zmian w istniejących silnikach spalinowych.
Wojciech Sikorski/ red. gramwzielone.pl