Sejm za poprawkami Senatu do ustawy biopaliwowej
Sejmowa komisja gospodarki przyjęła wczoraj poprawki Senatu do ustawy o monitorowaniu i kontrolowaniu jakości paliw oraz o biokomponentach i biopaliwach.
Wśród poprawek zaproponowanych przez Senatorów jest ograniczenie podmiotów zobowiązanych do przedstawiania w sprawozdaniach informacji nt. emisyjności biokomponentów spełniających kryteria zrównoważonego rozwóju i informacji o wykorzystywanych systemach certyfikacji. Według Senatorów informacje te powinny przedstawiać jedynie instytucje realizujące tzw. Narodowy Cel Wskaźnikowy.
Przyjęta w ubiegłym miesiącu przez Sejm – wszyscy posłowie głosowali „za” – nowelizacja ustawy zakłada zwiększenie dopuszczalnego udziału bioetanolu E10 w benzynie z 5 do10%. Ponadto, zgodnie z zapisami ustawy, do 2021 r. w sprzedawanej w Polsce benzynie 5-procentowy udział będzie musiał mieć bioetanol E5.
Za niespełnienie tego obowiązku będzie grozić kara w wysokości 10% przychodu uzyskanego w okresie 30 dni przed rozpoczęciem kontroli przez Inspekcję Handlową.
Nowelizacja ustawy o biopaliwach zakłada też, że stacje benzynowe będą zobowiązane do oznakowania dystrybutorów na paliwo E10. Chodzi o informacje o zawartości bioetanolu oraz możliwości użycia tego typu paliwa w samochodach. Za brak takich danych będzie grozić kara w wysokości 5 tys. zł.
Przyjęte w czerwcu przepisy zakładają ponadto ustanowienie tzw. Narodowego Celu Redukcji emisji CO2 w transporcie. Zakłada on ograniczenie do 2020 r. emisji CO2 o 6% w porównaniu z rokiem 2010. Wykonanie NCR ma nadzorować Urząd Regulacji Energetyki.
W ubiegłym tygodniu wiceminister gospodarki Jerzy Pietrewicz ocenił, że przyjęcie ustawy i wprowadzenie nowych obowiązków spowoduje wzrost cen paliw średnio o 5%.
gramwzielone.pl