Blok na biomasę w Elektrowni Połaniec jeszcze większy
Połańcu powstanie największa na świecie elektrownia biomasowa. Co więcej, jej moc będzie jeszcze większa od pierwotnie zakładanych 190 MW.
Gigantyczny blok na biomasę za 1 mld złotych buduje firma GDF Suez, a wykonawcą jest Foster Wheeler. Zdaniem GDF Suez, uruchomienie budowanej obecnie instalacji umożliwi ograniczenie emisji CO2 o 1,2 mln ton rocznie. Właśnie zakończyło się wykonanie pierwszego etapu projektu.
– Od wielu lat jesteśmy zaangażowani w projekty na rzecz zwiększenia udziału OZE w produkcji energii. Zielony Blok to kolejny krok w kierunku uczynienia ze spółki w przeciągu dwóch lat lidera energetyki odnawialnej w Polsce – mówi na łamach wnp.pl Grzegorz Górski, prezes GDF Suez Energia Polska.
Jak informuje wnp.pl, udział OZE w produkcji zielonej energii przez GDF Suez Polska w ubiegłym roku kształtował się na poziomie 10% w stosunku do ok. 6% w produkcji energii odnawialnej w skali kraju.
– Uczestnictwo w tak prestiżowym projekcie, unikalnym w skali nie tylko europejskiej, ale i światowej, to dla nas duże wyróżnienie i jednocześnie wyzwanie. Tym bardziej cieszy nas fakt, że wszystkie przewidziane na pierwszy etap projektu prace zostały przez nas zrealizowane zgodnie z założonym planem. Oddanie Bloku do eksploatacji zostało przewidziane na koniec 2012 roku. Dotychczasowe doświadczenia pozwalają nam potwierdzić, że to realny termin – tłumaczy dla wnp.pl Jarosław Mlonka, prezes Foster Wheeler.
Jak szacuje „Dziennik Gazeta Prawna”, obecnie liderem polskiego rynku produkcji energii z biomasy, z 23-procentowym udziałem, jest EDF, jednak po uruchomieniu instalacji w Połańcu, na czele znajdzie się GDF Suez.
W ubiegłym roku EdF wyprodukował w Polsce z biomasy 1,32 TWh energii, na co potrzebował 900 tys. ton tego surowca, natomiast zużycie biomasy przez GDF wyniosło 760 tys. ton.
Udział biomasy w spalaniu energii chce zwiększać także Tauron, który w 2010 roku spalił 540 tys. ton tego surowca. Dzięki oddaniu do użytku nowych bloków na biomasę w Elektrowni Stalowa Wola i Elektrowni Jaworzno spalanie biomasy w instalacjach Tauronu wzrośnie o 470 tys. ton rocznie.