Pod Łodzią powstanie bezobsługowe centrum serwisowe dla biogazowni
Zajmująca się wykonaniem i utrzymaniem biogazowni rolniczych firma agriKomp Polska w przyszłym roku uruchomi centrum serwisowe dla takich obiektów, które ma działać w trybie 24/7. Ostatnio agriKomp podpisał kolejną umowę na budowę biogazowni rolniczej.
W przyszłym roku ruszy centrum serwisowe biogazowni, które agriKomp Polska uruchomi pod Łodzią. Jak wyjaśnia prezes firmy Przemysław Krawczyk, będzie to bezobsługowy magazyn dla klientów firmy, czynny 24 godziny na dobę.
– Będzie działał podobnie jak wiele sklepów bezobsługowych. Zostanie wyposażony w najbardziej newralgiczne elementy wyposażenia technologicznego biogazowni, jak i te związane z jednostkami kogeneracyjnymi. Konsekwentnie od lat dążymy do unifikacji wyposażenia naszych biogazowni urządzeniami naszej produkcji, stąd jesteśmy w stanie zapewnić serwis w długiej perspektywie. Bezobsługowy punkt serwisowy będzie działał praktycznie cały czas, co jest ważne z punktu widzenia operatora biogazowni – mówi Przemysław Krawczyk.
Każdy z klientów objętych serwisem agriKomp ma otrzymać indywidualną kartę dostępu. Po wejściu do środka będzie mógł zabrać najpotrzebniejsze części serwisowe. Każda z nich zostanie wyposażona w znacznik RFID. To pozwoli na uzyskanie danych o pobranych produktach. W ciągu kilku dni inwestor ma otrzymać odpowiedni dokument rozliczeniowy.
Firma już planuje uruchomienie kolejnych tego rodzaju punktów. – Obecnie zaczynamy od jednego takiego punktu, niemniej jednak już wytypowaliśmy kolejne cztery lokalizacje. Chcielibyśmy, aby każda z naszych wybudowanych biogazowni w Polsce posiadała dostęp do takiego punktu w odległości maksymalnie dwóch godzin jazdy. Ten pomysł to odpowiedź na potrzeby naszych klientów i dotyczy łatwego i szybkiego dostępu do części szybkozużywających się, zwłaszcza do jednostek kogeneracyjnych. Będziemy zbierać doświadczenie takiego rozwiązania. Jeśli wszystko pójdzie sprawnie, to wkrótce na mapie pojawią się kolejne punkty – zapewnia Przemysław Krawczyk.
Kolejny kontrakt na biogazownię
Firma agriKomp Polska podpisała ostatnio kolejną umowę na realizację biogazowni rolniczej. Instalacja o mocy do 0,5 MW powstanie w powiecie kościerskim w województwie pomorskim. Jest to już trzecia umowa zawarta z tym samym inwestorem. Pierwszy wspólny projekt dotyczył budowy biogazowni o mocy 330 kW i został zrealizowany w 2018 roku.
Koszt nowej inwestycji ma wynieść prawie 15,5 mln zł, a całość prac budowlanych powinna zakończyć się w sierpniu przyszłego roku. Nowa biogazownia powstanie przy fermie trzody chlewnej, a 90 proc. biogazu będzie powstawało z gnojowicy świńskiej. Ponadto planuje się wykorzystanie innych odpadów pochodzenia rolniczego, w tym kiszonki z kukurydzy, która zapewni odpowiednią stabilizację procesu fermentacji. Właściwie dobrany wsad pozwoli na roczny uzysk biogazu na poziomie 1 950 000 m3.
Dzięki pracy instalacji w wysokosprawnej kogeneracji ferma inwestora będzie wykorzystywała na swoje potrzeby zarówno wytwarzaną energię elektryczną, jak i energię cieplną przekazywaną do ogrzewania budynków. Nadwyżka wytwarzanej energii elektrycznej sprzedana zostanie do sieci, stanowiąc dla inwestora stabilne źródło dochodu.
W pierwszych kwartałach 2022 roku agriKomp Polska ukończył kilka inwestycji, m.in. zakończono budowę biogazowni w województwie pomorskim o mocy 999 kW, która współfinansowana była przez Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku.
Do końca 2022 roku agriKomp ma uruchomić kolejne cztery instalacje, a następna powstanie na początku nowego roku. Te biogazownie będą wykorzystywać szeroki wachlarz substratów: od odchodów zwierzęcych przez biomasę roślinną po osady z ubojni i inne.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.