ZE PAK uruchomi kolejne bloki na biomasę

ZE PAK uruchomi kolejne bloki na biomasę
ZE PAK

Grupa energetyczna kontrolowana przez Zygmunta Solorza zawarła z Polskimi Sieciami Elektroenergetycznymi umowę na przyłączenie do sieci przesyłowej elektrowni zasilanej biomasą.

Polskie Sieci Elektroenergetyczne poinformowały o zawarciu w ubiegłym miesiącu umowy na przyłączenie dwóch bloków biomasowych o łącznej mocy 115 MW, które mają powstać w Koninie.

Przyłączenie tych bloków do sieci ma nastąpić najpóźniej do połowy listopada przyszłego roku.

REKLAMA

Będą to kolejne bloki na biomasę w grupie ZE PAK, która realizuje plan transformacji energetycznej zakładającej odejście od wydobycia i produkcji energii z węgla.

ZE PAK czeka jeszcze na podpisanie kolejnej umowy przyłączenia do sieci przesyłowej – tym razem dla jednostki sklasyfikowanej jako konwencjonalna – o mocy 600 MW. PSE wydały warunki przyłączenia dla tej inwestycji w lutym br.

Obecnie grupa energetyczna kontrolowana przez Zygmunta Solorza jest ponadto w trakcie budowy farmy fotowoltaicznej o docelowej mocy 70 MW. Po uruchomieniu będzie to największy tego typu obiekt w Polsce.

ZE PAK zabiera się także za produkcję wodoru. W planach firmy jest uruchomienie 10 elektrolizerów PEM zasilanych energią odnawialną, która może pochodzić z bloków biomasowych czy fotowoltaiki.

REKLAMA

Moc każdego z elektrolizerów ma wynieść po 5 MW. Wyprodukowany w nich wodór zostanie wykorzystany m.in. do zasilenia lokalnego transportu.

Czwarta umowa PSE

Umowa zawarta z ZE PAK jest czwartą umową o przyłączenie do sieci, którą w tym roku zawarły Polskie Sieci Elektroenergetyczne.

Pierwsza umowa, którą PSE zawarły w styczniu ze spółką celową Elektrownia Wiatrowa Baltica-1 Sp. z o.o kontrolowaną przez PGE i Orsted, dotyczyła przyłączenia morskiej farmy wiatrowej o mocy 896 MW. Zgodnie z tą umową przyłączenie powinno nastąpić do końca września 2031 r.

Druga tegoroczna umowa dotyczyła przyłączenia instalacji OZE o mocy 205 MW w lokalizacji Pątnów. Inwestorem jest spółka E&G Sp. z o.o

Natomiast trzecia umowa zakłada przyłączenie do sieci przesyłowej morskiej farmy wiatrowej o mocy 399 MW, którą ma zbudować firma C-Wind Polska należąca do EDPR i Engie.   

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.