Orlen chce przetwarzać biomasę w produkty petrochemiczne

Orlen chce przetwarzać biomasę w produkty petrochemiczne
PKN Orlen

PKN Orlen analizuje możliwość zagospodarowania biomasy rolniczej pochodzącej z wytwarzania cukru oraz produktów zbożowych i przetwarzanie jej na wysokomarżowe produkty petrochemiczne, biometan oraz wodór. Spółka podpisała list intencyjny o współpracy w tym zakresie z Krajową Spółką Cukrową.

List intencyjny podpisany przez PKN Orlen i Krajową Spółką Cukrową zakłada współpracę w zakresie badań nad przekształcaniem biomasy będącej produktem ubocznym wytwarzania cukru – np. melasy i liści buraków cukrowych – oraz wyrobów zbożowych w wysokomarżowe produkty petrochemiczne, np. wykorzystywane w rolnictwie nawozy, środki ochrony roślin czy komponenty pasz dla zwierząt, a także w zielony wodór i biometan.

Efektem tych badań ma być wdrożenie projektu, który polegałby na budowie instalacji do przetwarzania biomasy zlokalizowanych przy zakładach produkcyjnych KSC.

REKLAMA

Spółka, która jest jedynym polskim producentem cukru, posiada siedem cukrowni, z czego pięć znajduje się w bliskiej odległości od zakładów PKN Orlen w Płocku i Włocławku.

REKLAMA

Jak podkreśla Orlen, taka lokalizacja instalacji wpłynęłaby na optymalizację kosztów transportu, co dodatkowo zwiększyłoby opłacalność inwestycji.

Jak mówi Krzysztof Kowa, prezes Krajowej Spółki Cukrowej, o ile produkcja spożywcza pozostaje podstawową działalnością KSC, to współpraca z PKN Orlen ma zwiększyć potencjał spółki w zakresie zagospodarowania produktów ubocznych.

Orlen podkreśla, że realizacja projektu wpisałaby się w globalny trend rozwoju zielonej energetyki, a także gospodarki obiegu zamkniętego. Biomasa pochodząca z gospodarstw rolnych w postaci przetworzonej do nawozów czy środków ochrony roślin ponownie wracałaby do rolników.

redakcja@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.