Pierwsza biogazownia Green Genius w Polsce
Green Genius, międzynarodowa firma z wieloletnim doświadczeniem w rozwijaniu projektów energii odnawialnej, rozpoczyna właśnie budowę swojej pierwszej biogazowni w Polsce. Instalacja o mocy 999 kW powstanie w woj. lubelskim i wykorzystywać będzie głównie surowce rolnicze, w które zaopatrywać ją będą lokalne gospodarstwa.
W tym tygodniu Green Genius rozpoczął etap budowy swojej pierwszej biogazowni w Polsce. Nowy projekt powstanie w Turowcu na terenie gminy Wojsławice w województwie lubelskim.
Green Genius podkreśla, że decyzja o wkroczeniu w nowy sektor jest efektem dostrzegania przez firmę biogazowego potencjału Polski, który według jej szacunków może sięgać nawet powyżej 3800 MW.
Biogazownia w Turowcu zaprojektowana została na moc 999 kW, a jej produktywność wyniesie blisko 8200 MWh w skali roku. W perspektywie 15 lat pozwoli to zaoszczędzić 87 tys. ton emisji CO2.
Inwestor wywodzący się z Litwy, który do tej pory na naszym rynku rozwijał głównie projekty fotowoltaiczne, zapewnia, że wybór miejsca na budowę pierwszej instalacji biogazowej jest wynikiem korzyści, jakie potencjalnym inwestorom oferuje region.
– Turowiec został wybrany ze względu na doskonałą lokalizację i chęć współpracy mieszkańców, władz oraz okolicznych przedsiębiorców – komentuje Beata Snarska, dyrektor generalna Green Genius w Polsce.
– Jest to obszar charakteryzujący się wysoko rozwiniętą działalnością rolniczą i przemysłową, a co za tym idzie, będzie zapewniał znakomite zaopatrzenie obiektu w surowce. Oferuje też liczne możliwości późniejszego zagospodarowania produktów ubocznych procesu. Oprócz tego niezwykle ważny dla nas jest fakt, że otrzymaliśmy zielone światło ze strony lokalnych społeczności, co ostatecznie utwierdziło nas w przekonaniu, że warto zainwestować w instalację na terenie Turowca – podkreśla Beata Snarska.
Biogazownia w Turowcu ma być nastawiona głównie na współpracę z lokalnymi gospodarstwami rolnymi, a także okolicznymi obiektami przemysłowymi, takimi jak np. gorzelnie czy cukrownie.
– W okolicach Turowca zlokalizowane są liczne gospodarstwa rolne. Dzięki biogazowni to, co dla jednych jest odpadem, dla innych stanie się wartościowym surowcem. To dobry krok w kierunku zrównoważonej gospodarki i większej niezależności energetycznej w naszym regionie. Niewątpliwie zrealizowane przedsięwzięcie będzie korzystne dla gminy Wojsławice i jej mieszkańców – komentuje Henryk Gołębiowski, wójt gminy Wojsławice.
Fermentacji poddawane będą lokalne surowce rolnicze i przemysłowe, w tym m.in. wysłodki buraczane, wywar pogorzelniany, resztki warzyw i owoców pochodzące z produkcji soków oraz inne, uboczne produkty rolne. Co istotne, produkcja oparta na takich surowcach odznacza się zdecydowanie mniejszymi uciążliwościami zapachowymi.
Green Genius zapewnia przy tym, że instalacja będzie wyposażona w najbardziej zaawansowane, ekologiczne rozwiązania technologiczne. W projekcie uwzględniono m.in. zamkniętą linię przygotowania granulatu organicznego, z której część ciepła będzie wykorzystywana do odzysku.
Na terenie biogazowni obok komory fermentacyjnej zlokalizowane będą zbiorniki na powstały biogaz oraz stacja uzdatniania gazu. Większość procesów odbywać się będzie w zamkniętym, szczelnym cyklu – zarówno na etapie przechowywania surowców, przygotowania produkcji, jak i magazynowania produktów końcowych układu.
Green Genius zapowiada współpracę z lokalnymi rolnikami i przedsiębiorcami także na etapie zagospodarowania pofermentu. Powstała w procesie frakcja płynna oraz suszony granulat organiczny mają zostać przeznaczone do nawożenia pól.
Planowane zakończenie budowy obiektu przewidziano na marzec przyszłego roku.
Green Genius od lat rozwija projekty biogazowe i fotowoltaiczne na europejskich rynkach, przede wszystkim w Polsce, Litwie, Hiszpanii, Rumunii i we Włoszech.
Łączna moc zrealizowanych instalacji fotowoltaicznych w Polsce już wkrótce osiągnie 154 MW. Z kolei planowany portfel projektów biogazowych Green Genius na terenie kraju do 2025 roku to 20 MW.
W branży biogazowej firma funkcjonuje od ponad 10 lat, a w jej dotychczasowym portfolio znajduje się 11 biogazowni w Litwie i 8 w Białorusi o łącznej mocy ponad 20 MW. Biogazownia nieopodal litewskiego Vievis według zapewnień Green Genius jest jedną z najbardziej zaawansowanych we wszystkich krajach bałtyckich.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.