Samoloty British Airways będą latać na biopaliwach
{więcej}Do 2017 roku na terenie nieczynnej rafinerii w hrabstwie Essex w Wielkiej Brytanii powstanie fabryka biopaliw. Głównym odbiorcą ekologicznego paliwa będą linie lotnicze British Airways, które planują jego zakup w ilości 50 tys. ton rocznie.
Planowana fabryka biopaliwa powstanie na terenie nieczynnej rafinerii Coryton. Jak poinformowali inwestorzy, lokalizacja ta została wybrana przede wszystkim ze względu na istniejącą już tym miejscu infrastrukturę w postaci pojemności magazynowych oraz dogodnych połączeń transportowych, w tym możliwość dostaw i wysyłania produktów drogą morską.
Powstająca fabryka będzie pierwszym na świecie zakładem produkującym paliwo lotnicze z odpadów na skalę przemysłową. W planach jest przerabianie rocznie 575 tys. ton odpadów na około 120 tys. ton paliw.
Głównym odbiorcą biopaliwa będą linie lotnicze British Airways, które przez okres 11 lat mają odbierać 50 tys. ton paliwa rocznie. Spółka przeznaczy na ten cel około 550 mln funtów.
Oprócz British Airways w projekt zaangażowane są także firmy Solena Fuels i Velocys, które dostarczą rozwiązania technologiczne do nowopowstającej fabryki.
Velocys jest to spółka specjalizująca się w technologii GTL (gas-to-liquids) i BTL (biomass-to-liquids) jako dostawca technologii syntezy Fisher-Tropscha, w oparciu o którą funkcjonować będzie fabryka.
Natomiast Solena Fuels dostarczy technologię wysokotemperaturowej gazyfikacji plazmy, dzięki której z odpadów powstanie syntetyczny gaz. Będzie on potem poddany dalszej obróbce, w tym właśnie syntezie Fisher-Tropscha.
Przy budowie fabryki pracę ma znaleźć około tysiąca osób, natomiast sama fabryka zapewni pracę 150-osobowej załodze.
gramwzielone.pl/ PAP