Nowelizacja ustawy o biopaliwach podpisana przez prezydenta

Nowelizacja ustawy o biopaliwach podpisana przez prezydenta
Prezydent RP Bronisław Komorowski. Foto: Kancelaria Prezydenta RP

{więcej}Kancelaria Prezydenta RP podała, że prezydent Bronisław Komorowski podpisał nowelizację ustawy o biopaliwach. Ustawa wdraża zapisy dyrektywy unijnej o promowaniu stosowania energii z OZE. Przewiduje m.in., że od 2020 r. biopaliwa muszą stanowić 10% zużywanych w kraju paliw. 

Wdrażająca dyrektywę unijną nowelizacjia ustawy o biopaliwach przewiduje promowanie biopaliw wytwarzanych z odpadów i produktów nieżywnościowych z zachowaniem zasad zrównoważonego rozwoju. Chodzi o to, by sektor nie konkurował o ten sam surowiec z wytwórcami żywności, co w przeszłości prowadziło np. do windowania cen żywności.

Nowelizacja zakłada, że wsparcie finansowe może otrzymywać wyłącznie produkcja biokomponentów, które spełniają opisane w dyrektywie kryteria zrównoważonego rozwoju (KZR) dot. m.in. źródła pochodzenia surowca czy poziomu ograniczenia emisji gazów cieplarnianych, a tylko takie biokomponenty będzie można zaliczyć do realizacji tzw. Narodowych Celów Wskaźnikowych (NCW), które zakładają, że do 2020 r. udział biopaliw wykorzystywanych w paliwach powinien wzrosnąć w skali kraju do 20%. 

REKLAMA
REKLAMA

Jednocześnie nowelizacja rozszerza listę komponentów mogących zostać uznanymi za biopaliwa. Jak podaje PAP, dzisiaj najpowszechniej produkowanym w Polsce biokomponentem benzyny jest etanol, natomiast w przypadku oleju napędowego – estry kwasów tłuszczowych FAME.

Tymczasem nowe przepisy obejmą także np. biogazy (metan, propan, butan) produkowane z biomasy alkohole inne niż etanol (metanol, butanol) i inne substancje, a także całą grupę biowęglowodorów ciekłych, czyli węglowodorów z biomasy. Na tej liście znajdują się też paliwa syntetyczne produkowane metodą Fischera-Tropscha, czyli przez uwodornienie węgla, a także biokomponenty z surowców nieżywnościowych takich jak celuloza i lignoceluloza – w ich przypadku wkład w realizację NCW będzie liczony podwójnie w stosunku do „tradycyjnych” biokomponentów – informuje Polska Agencja Prasowa. 

gramwzielone.pl