GE dostarczy silniki biogazowe do elektrowni wykorzystującej gazyfikację biomasy
{więcej}Niedaleko miejscowości Stroewo w obwodzie Płowdiw powstaje nowoczesna elektrownia na biomasę, zasilana silnikami gazowymi GE Jenbacher. Nowa siłownia zmniejszy zależność Bułgarii od importu gazu ziemnego. Elektrownia wykorzystująca zintegrowaną technologię gazyfikacji biomasy umożliwi Bułgarii większą niezależność energetyczną.
5-megawatowa elektrownia w Karłowie wyposażona zostanie w elastyczne paliwowo i wysokosprawne silniki GE Jenbacher, które wyprodukują energią elektryczną dla 2000 gospodarstw domowych. Jedna jednostka J612 i dwie jednostki J620 opalane będą biogazem powstałym w wyniku gazyfikacji słomy i zrębków drzewnych. Co do zasady, gazyfikacja odpadów organicznych tego rodzaju jest mało opłacalna ekonomicznie. Jednak dzięki zintegrowaniu sprawdzonych silników GE Jenbacher z technologią gazyfikacji biomasy firmy EQTEC Iberia, produkcja energii elektrycznej w nowej elektrowni odbywać się będzie w sposób niskoemisyjny, wysokosprawny i tani.
– Polska dąży do niezależności energetycznej i lepszego miksu energetycznego, a inwestycja w bułgarskim Stroewie pokazuje, że technologie GE mogą przekształcić odpady – zgazowaną biomasę – właśnie w energię. Bułgarskie przedsięwzięcie jest też dobrym wzorem dla innych firm, które chcą zwiększyć swoją konkurencyjność i wydajność. Ponadto, poprzez znaczący wzrost produkcji bioenergii z surowców rolnych, leśnych i odpadów, biomasa stworzy krajom Europy Środkowo-Wschodniej ogromne szanse w redukcji emisji gazów cieplarnianych. Z drugiej strony, rozwiązanie to zapewni dodatkowy dochód dla rolników i przyniesie nowe możliwości rozwoju gospodarczego dla obszarów wiejskich, zwłaszcza w Bułgarii, na Węgrzech, w Polsce i w Rumunii, które to kraje posiadają silny sektor rolny – powiedziała Beata Stelmach, Prezes GE na Polskę i kraje bałtyckie.
Elektrownię wybuduje EQTEC Iberia, część holdingu Ebioss Energy AD. Finalizację budowy przewidziane jest na koniec 2014 roku. Jest to najnowszy projekt Ebioss, w którym firma wykorzystała technologię gazyfikacji biomasy zintegrowanej z układem kogeneracyjnym (Integrated Biomass Gasification Cogeneration Power Plant, IBGPP). Dzięki zastosowaniu technologii IBGPP, kraje mogą ograniczyć import i czerpać większą ilość energii ze źródeł odnawialnych. Do roku 2020 udział odnawialnych źródeł energii w miksie energetycznym Bułgarii ma wzrosnąć do poziomu 16%. Dzisiaj przeszło 70% zapotrzebowania kraju na energię pokrywane jest przez gaz i ropę pochodzące z importu.
– Gazyfikacja biomasy, w tym wypadku słomy i zrębków drzewnych, jest skomplikowanym procesem wymagającym specjalistycznej wiedzy. Aby zwiększyć wydajność i opłacalność całego procesu, Ebioss i GE ściśle współpracowały nad zintegrowaniem generatorów GE z technologią gazyfikacji EQTEC. W efekcie, sprawność elektryczna technologii IBGPP jest dużo wyższa niż w przypadku obiegów cieplnych stosowanych w elektrowniach o podobnej mocy. Dla porównania, siłownia przetwarzająca biomasę na elektryczność w oparciu o obieg Rankine’a oferuje sprawność elektryczną rzędu 18-20%. Tymczasem wykorzystanie silników GE Jenbacher pozwala na uzyskanie sprawności elektrycznej na poziomie około 28% i sprawności kogeneracji rzędu 70%. Zastosowanie technologii IBGPP uzupełnionej o silniki gazowe GE pozwoli Bułgarii i innym krajom zwiększyć bezpieczeństwo energetyczne i zdywersyfikować źródła dostaw energii – powiedział Luis Sanchez, dyrektor wykonawczy EBIOSS.
Biogaz jest odnawialnym i tanim źródłem energii produkowanym w miejscu jego wykorzystania. Pozwala to ograniczyć straty przesyłowe, a także rozwiązać problem odpadów, gdyż szczątki organiczne wykorzystane zostają jako paliwo. Zastosowanie technologii gazyfikacji EQTEC pozwala produkować parę i gorącą wodę bez spadku mocy wyjściowej, zatem sprawność ogólna siłowni jest dużo wyższa, gdy pracuje ona w układzie kogeneracyjnym, na przykład dostarczając ciepło dla miejskich sieci ciepłowniczych.
– Zastosowanie biogazu jako paliwa dla elektrowni tego typu nie jest jeszcze zbyt rozpowszechnione i stanowi innowacyjne rozwiązanie, które może pomóc Bułgarii i innym krajom w dywersyfikacji ich miksu energetycznego. Trzeba jednak pamiętać, że wykorzystanie biogazu wiąże się z dużymi wyzwaniami, gdyż nie może on zawierać zanieczyszczeń mogących uszkodzić silniki. Kluczowy jest wybór właściwych rozwiązań i dlatego wybraliśmy technologię gazyfikacji EQTEC, która gwarantuje wyprodukowanie czystszego biogazu. GE ze swej strony dysponuje w odpowiednią technologią w obszarze produkcji energii. Elastyczność paliwowa i poziom sprawności silników GE Jenbacher pozwala na wydajne spalanie nawet tak nietypowego paliwa jak biogaz – powiedział Leon van Vurren, kierujący sprzedażą silników Jenbacher w dziale GE Distributed Power.
Początki współpracy EQTEC i GE sięgają 2008 roku. Firmy wybudowały wówczas elektrownię kogeneracyjną dla destylarni firmy MOSTOS, VINOS Y ALCOHOLES, SA (MOVIALSA), mieszczącej się w miejscowości Campo de Criptana w regionie La Mancha (Hiszpania). Gaz powstaje tam z odpadów powstałych po produkcji oliwy z oliwek. Elektrownia wykorzystuje trzy silniki Jenbacher J620 i produkuje dla destylarni 5,9 MW elektryczności, 5600 kg/h pary nasyconej pod ciśnieniem 6 barów i 159 m3/h gorącej wody o temperaturze 90°C. Sprawność ogólna siłowni sytuuje się na poziomie 63,8%.
Opalane biogazem silniki Jenbacher J612 i J620 posiadają certyfikat ecomagination. Aby go uzyskać, produkty i usługi muszą charakteryzować się zarówno wysoką wydajnością ekonomiczną, jak i troską o środowisko. Celem inicjatywy ecomagination jest dostarczanie innowacyjnych rozwiązań pozwalających na maksymalne wykorzystanie zasobów i zwiększenie wydajności. W eksploatacji jest dziś 100 silników gazowych Jenbacher opalanych biogazem powstałym w procesie zgazowania odpadów i biomasy. Ich łączna moc wynosi około 100 MW.
GE Power & Water Distributed Power jest wiodącym dostawcą urządzeń energetycznych, silników i usług umożliwiających wytwarzanie energii w miejscu jej wykorzystania. Distributed Power oferuje turbiny gazowe GE pochodzenia lotniczego oraz silniki gazowe Jenbacher i Waukescha. Sprzęt produkuje od 100 kilowatów do 100 megawatów elektryczności dla klientów na całym świecie. Siedziba spółki mieści się w Cincinnati w Ohio, a na całym świecie firma zatrudnia około 5000 pracowników.
EBIOSS Energy buduje i jest właścicielem elektrowni wykorzystujących technologię gazyfikacji EQTEC. Firma realizuje projekty dla klientów w Hiszpanii, Bułgarii, Włoszech i Niemczech, dzięki czemu kraje ograniczają swoją zależność od importu gazu i ropy przy jednoczesnym obniżeniu poziomu emisji w sektorze energetycznym.
EQTEC Iberia, część holdingu EBIOSS Energy, oferuje usługi w zakresie projektowania, budowy, obsługi i konserwacji elektrowni wyposażonych w technologię gazyfikacji EQTEC.
Firma GE (NYSE:GE) zajmuje się kwestiami o znaczeniu globalnym. Zatrudnia wybitnych fachowców i stosuje zaawansowane technologie, aby zmierzyć się z najtrudniejszymi wyzwaniami w obszarze energii, infrastruktury medycznej i transportowej, technologii użytkowych oraz usług finansowych. GE buduje, zasila energią, wprawia w ruch i leczy świat. Przemienia marzenia w rzeczywistość. GE po prostu działa.
materiał prasowy