Polska fabryka Ikei zasilana biomasą

Ikea Industry Stalowa Wola zrealizowała kolejną inwestycję umożliwiającą wykorzystywanie powstałej w tartaku biomasy do produkcji zielonej energii. Niebawem zakład ma uruchomić własną kogeneracyjną elektrociepłownię, która będzie dostarczać 1/4 energii elektrycznej potrzebnej w produkcji.
Zakład w Stalowej Woli jest największym tartakiem Ikea Industry. Zapewnia tarcicę sosnową służącą do produkcji mebli z litego drewna w Polsce i na Słowacji.
W zakładzie powstają duże ilości biomasy w postaci zrębek i trocin. Dotychczas biomasa była wykorzystywana do produkcji ciepła na potrzeby suszarni. Obecnie, dzięki nowej inwestycji, w zakładzie będzie wytwarzana także energia elektryczna.
Ikea podkreśla, że surowiec drzewny, który trafia do tartaku, jest w 100 proc. certyfikowany lub przechodzi kontrole tzw. FSC, co oznacza, że pozyskanie drewna odbywa się w sposób zrównoważony i zgodny z zasadami odpowiedzialnej gospodarki leśnej.
Uruchomiona w zakładzie w Stalowej Woli elektrociepłownia kogeneracyjna ma wytwarzać energię elektryczną i ciepło na potrzeby własne tartaku. Najnowsza inwestycja obejmuje turbinę parową o nominalnej mocy produkcyjnej 1,2 MW energii elektrycznej.
– Uruchomienie własnej elektrociepłowni pozwala wykorzystywać biomasę w postaci zrębki i trocin do produkcji ciepła użytkowego do suszenia tarcicy oraz teraz także energii elektrycznej, niezbędnej do funkcjonowania zakładu. Zużycie biopaliwa na miejscu jest także korzystne ze względu na ograniczenie transportu – mówi Michał Kubliński, dyrektor zakładu Ikea Industry Stalowa Wola.
Budowa własnej elektrociepłowni to kolejna inwestycja pozwalająca na wykorzystanie biomasy powstającej w tartaku. W 2017 roku w Stalowej Woli uruchomiono linie do produkcji pelletu.
Ikea Industry zobowiązała się do redukcji emisji gazów cieplarnianych o 80 proc. pomiędzy 2016 r. a 2025 r., a do osiągnięcia tego celu niezbędne jest wykorzystywanie w procesach produkcyjnych wyłącznie odnawialnej energii elektrycznej.
Zakłady Ikea Industry w Polsce kupują energię odnawialną wytwarzaną na farmach wiatrowych.
W ostatnich latach Ikea przejęła w naszym kraju sześć farm wiatrowych, zlokalizowanych w województwach podkarpackim, wielkopolskim, łódzkim oraz lubelskim, które mają produkować w skali roku około 473 GWh energii elektrycznej.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.