Columbus wpisany jako agregator do wykazu URE

Columbus wpisany jako agregator do wykazu URE
fot. Gramwzielone.pl (C)

Prezes Urzędu Regulacji Energetyki wpisał do wykazu agregatorów spółkę Columbus Obrót. To szósty podmiot zgłoszony do wykazu, jednak jeden z nich został właśnie z listy usunięty. 

Agregator prowadzi działalność polegającą na łączeniu wielkości mocy lub energii elektrycznej oferowanej przez odbiorców, wytwórców lub posiadaczy magazynów energii elektrycznej w celu sprzedaży energii, świadczenia usług systemowych lub usług elastyczności na rynkach energii elektrycznej. Działalność takich podmiotów na polskim rynku jest możliwa na podstawie nowelizacji ustawy Prawo energetyczne z 2023 r.

Każdy przedsiębiorca zainteresowany świadczeniem usług agregacji powinien złożyć do Prezesa URE wniosek o wpis do prowadzonego przez URE wykazu. 5 lutego 2025 r. została do niego wpisana spółka Columbus Obrót z Krakowa.

REKLAMA

Columbus planuje rozpocząć agregację 1 czerwca 2025 r. na obszarze działania operatorów: Polskie Sieci Elektroenergetyczne, Enea Operator, Energa-Operator, PGE Dystrybucja, Stoen Operator oraz Tauron Dystrybucja.

Firmy na liście agregatorów

Przed Columbusem do wykazu agregatorów trafiła firma Enel X Polska z Warszawy. Wpisana została 10 stycznia 2025 r. i ma rozpocząć agregację 1 kwietnia br.

W grudniu 2024 r. na liście URE znalazła się firma Enspirion z Gdańska, spółka zależna Energi z Grupy Orlen. Zamierza ona rozpocząć świadczenie takich usług od 1 marca 2025 r. W październiku 2024 r. do wykazu wpisano firmę Naatu Operator z Gdańska, która miała ona rozpocząć działalność w charakterze agregatora 1 lutego 2025 r.

REKLAMA

Pierwszym na polskim rynku agregatorem, który trafił na listę URE, był poznański Photon Energy Trading PL, który zgłosił rozpoczęcie działalności w tym zakresie od 1 grudnia 2024 r. Kolejna wpisana do wykazu spółka PIMEO Obrót miała ruszyć z usługami agregacji 1 stycznia 2025 r., teraz jednak regulator poinformował, że 4 lutego br. została ona wykreślona z wykazu. Powodem było niepodjęcie agregacji w zgłoszonym terminie, a decyzja o wykreśleniu została wydana na wniosek przedsiębiorcy.

Warunki dla zainteresowanych przedsiębiorców

Podmioty ubiegające się o wpis na listę agregatorów muszą spełnić m.in. takie warunki:

  • wskazać operatorów systemu elektroenergetycznego, na których obszarze działania będzie prowadzona agregacja;
  • określić planowaną datę rozpoczęcia agregacji;
  • wskazać, czy zamierzają prowadzić działalność również przy użyciu platformy partnerskiego handlu energią z odnawialnych źródeł energii.

W celu potwierdzenia takiej działalności agregator powinien przekazać URE informację wraz z kopią umowy agregacji zawartej z odbiorcą końcowym, wytwórcą energii elektrycznej lub posiadaczem magazynu energii elektrycznej. W przypadku niepodjęcia działalności w terminie sześciu miesięcy od dnia wpisu do wykazu Prezes URE jest zobowiązany wykreślić agregatora z wykazu.

Barbara Blaczkowska

barbara.blaczkowska@gramwzielone.pl


© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.