Fotowoltaika plug-in niebawem dostępna w Polsce. W jakiej cenie?
Wprowadzenie do sprzedaży instalacji fotowoltaicznych plug-in to efekt współpracy dwóch niemieckich firm, które swoje rozwiązanie mają wprowadzić do sprzedaży jeszcze w tym roku. Zestaw zawiera także system magazynowania energii.
Dwie niemieckie firmy Indielux oraz EPP Solar wprowadzą na rynek, jak twierdzą, najmocniejszy zestaw fotowoltaiczny typu plug-in, którego moc wyjściowa wyniesie do 6 kWp. Dla użytkownika końcowego ma to oznaczać dużo prostszy montaż, redukcję kosztów z nim związanych oraz przede wszystkim możliwość szybkiego dostępu do sporej mocy w trybie plug-in.
Co ważne, system fotowoltaiczny plug-in ma wejść do sprzedaży jeszcze w tym roku i dostępny będzie również w Polsce, spełnia bowiem lokalne wymagania techniczno-prawne.
Fotowoltaika plug-in – co zawiera zestaw?
Zgodnie z informacjami zamieszczonymi na stronie EPP Solar zestaw fotowoltaiczny typu plug-in składa się z czterech elementów:
- dwustronnych (bifacjalnych) modułów fotowoltaicznych (nie podano nazwy producenta, mocy i innych podstawowych parametrów technicznych modułu),
- inwertera fotowoltaicznego Growatt WR SPH 3000 TL_BL_UP,
- magazynu energii opartego na ogniwach litowo-żelazowo-fosforanowych (LFP) o pojemności podstawowej 5,1 kWh (nie podano mocy i innych parametrów technicznych jednostki magazynującej),
- urządzenia monitorującego Ready2plugin (z niemieckiego: stromwächter) odpowiadającego m.in. za bezpieczną pracę całego systemu.
Główną zaletą zestawu fotowoltaicznego plug-in, którą wskazuje EPP Solar, jest to, że oferuje on znaczącą moc wyjściową do 6 kW. Producenci zapewniają, że jest to rekordowa wartość dla tego typu systemów PV. Taka wielkość ma odpowiadać przeciętnemu zapotrzebowaniu na moc gospodarstw domowych, a dodatkowo zestaw zapewnia prosty i szybki montaż. Magazyn energii można rozbudowywać, dodając kolejne jednostki, aby osiągnąć nawet 25,6 kWh pojemności.
.
.
Fotowoltaika plug-in dostępna także w Polsce
Z oficjalnego źródła wynika, że zestaw fotowoltaiczny plug-in będzie możliwy do zamówienia od grudnia tego roku z dostępnością w pięciu europejskich krajach. Będą to: Niemcy, Francja, Austria, Hiszpania i Polska.
Obecnie potencjalni klienci mogą zgłosić swoje zainteresowanie produktem za pośrednictwem strony producenta, na której należy podać swój adres e-mail, aby otrzymywać bieżące informacje dotyczące przedsprzedaży.
Ile kosztuje fotowoltaika plug-in?
Ceny zestawu fotowoltaicznego plug-in mają zaczynać się od 4,7 tys. euro i zależą od końcowej konfiguracji. Na bazie dostępnych informacji można przyjąć założenie, że wskazana cena będzie dotyczyć zestawu PV o mocy 3 kW (najmniejsza możliwa konfiguracja) z magazynem energii o pojemności 5,1 kWh.
Komentarze internautów związane z informacją o nowym produkcie są mieszane. Dla niektórych rozwiązanie oferowane przez Indielux i EPP Solar to rewolucyjny produkt. Pojawiają się jednak też komentarze traktujące rozwiązanie niemieckich firm jako nieróżniące się od dostępnych dotychczas zestawów oferowanych dla popularnej w Niemczech fotowoltaiki balkonowej.
Po co moduły dwustronne?
Na bazie dostępnych informacji nieco dziwić może zastosowanie w zestawie „by default” modułów bifacjalnych, które w teorii od razu eliminują pomysł zamontowania paneli równolegle do połaci dachu lub na elewacji. Byłoby to bowiem nielogiczne z punktu widzenia wykorzystania drugiej „aktywnej” powierzchni modułów.
Aby dokonać rzetelnej, technicznej i biznesowej oceny zestawu oferowanego przez niemieckie firmy (w tym warunków gwarancyjnych), z pewnością przydałaby się większa ilość informacji (m.in. technicznych), których na ten moment nie można odnaleźć ani na stronie EPP Solar, ani na Indielux.
Radosław Błoński
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Jestem niezmiernie ciekaw, co autor ma na myśli pod pojęciem „plug-in”. Bo jeśli zestaw do samodzielnego montażu, to od dawna takie rozwiązanie oferuje wiele firm w Polsce. A jeśli nie… to co?
Genialny sposób zrobienia czegoś oczywistego, ja mam lepszy pomysł, bo buduje w moim laboratorium SubSoleLAB.pl pojazd, który będzie poruszał się w dowolne miejsce na własnej energii, mając 100kWh magazynu na pokładzie i nie tylko czerpał energie z zamocowanych na dostępnych połaciach pojazdu ( 3,5ton) w sumie 4kWp bifacialnych modułów, ale jeszcze będzie mobilną elektrownią mogącą zasilić budynek, bądź inny samochód elektryczny doładować nadmiarową energią elektryczną. Zainteresowanych zapraszam do kontaktu subsolelab.pl