Faktury dla prosumentów będą bardziej przejrzyste

Faktury dla prosumentów będą bardziej przejrzyste
Andy Wright, flickr cc

Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce ustawowo wymóc na sprzedawcach energii wprowadzenie bardziej przejrzystych i spójnych danych na fakturach wystawianych prosumentom. Doprecyzowana ma zostać także kwestia zwrotu depozytu prosumenckiego.

Nowe regulacje dotyczące zasad wystawiania faktur prosumentom Ministerstwo Klimatu i Środowiska chce zawrzeć w najnowszym projekcie nowelizacji ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych. Chociaż nazwa nowej ustawy na to nie wskazuje, to zawarte w niej regulacje mogą okazać się korzystne między innymi dla prosumentów.

Ministerstwo Klimatu i Środowiska zaproponowało w projekcie nowelizacji ustawy o inwestycjach wiatrowych wprowadzenie zmiany w ust. 6 art. 4 ustawy o odnawialnych źródłach energii, która ma na celu zwiększenie przejrzystości rozliczeń prosumentów. Skomplikowało je przejście na wynagrodzenie nadwyżek energii po cenie RCE. Dotyczy to prosumentów, którzy zgłosili przyłączenie mikroinstalacji po 31 marca 2022 r. i są objęci net-billingiem – lub tych, którzy uruchomili mikroinstalacje wcześniej w systemie opustów (net-meteringu), ale zdecydowali się przejść na net-billing.

REKLAMA

„Analizując dane zawarte w fakturach spółek obrotu, stwierdzono nierówności co do zakresu prezentowanych danych. Na fakturach jest brak np. informacji o kwocie rozliczonego depozytu dla każdego miesiąca czy informacji o wartości energii pobranej i wprowadzonej dla każdego miesiąca” – czytamy w projekcie nowelizacji ustawy o inwestycjach wiatrowych.

Rozbieżności na fakturach dla prosumentów

Autorzy nowych regulacji zwracają także uwagę na rozbieżności dotyczące podejścia do podawania wartości energii oddawanej do sieci na fakturach wystawianych prosumentom rozliczającym się w net-billingu.

„Niektóre spółki jej nie podają, uznając, że jej wartość jest publikowana na stronie Polskich Sieci Elektroenergetycznych. Wobec powyższego zdecydowano o potrzebie podjęcia działań prawnych mających na celu ujednolicenie zawartości danych na fakturach spółek obrotu w celu zwiększenia spójności i transparentności prezentowania danych” – czytamy w uzasadnieniu projektu.

W tej sytuacji resort klimatu chce narzucić sprzedawcom energii rozliczających prosumentów „wprowadzenie szczegółowych zestawień dotyczących ilości i wartości wprowadzonej oraz pobranej energii, uwzględnienie rynkowej ceny energii lub rynkowej miesięcznej ceny energii oraz informacji o rozliczonych depozytach”.

Co pojawi się na fakturze prosumenta?

Autorzy projektu ustawy o inwestycjach w zakresie elektrowni wiatrowych zaproponowali wprowadzenie do ustawy o OZE (art. 4 ust. 6) następujących przepisów regulujących zasady wystawiania faktur prosumentom:

„6. Sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, udostępnia prosumentowi energii odnawialnej, prosumentowi zbiorowemu energii odnawialnej lub prosumentowi wirtualnemu energii odnawialnej, w przejrzystej i zrozumiałej formie, szczegółowe informacje dotyczące:

1) rozliczenia, o których mowa w ust. 3 i 3a, w tym dane pomiarowe obejmujące:

a) zestawienie ilości wprowadzonej i pobranej z sieci dystrybucyjnej energii elektrycznej, wyrażonej w kWh, po zbilansowaniu z podziałem na miesiące danego okresu rozliczeniowego,

b) zestawienie ilości wprowadzonej odnawialnej energii elektrycznej wyrażonej w kWh z uwzględnieniem rynkowej ceny energii elektrycznej lub rynkowej miesięcznej ceny energii elektrycznej oraz wartością wprowadzonej energii;

2) rozliczenie wartości energii wprowadzonej i pobranej z sieci dystrybucyjnej z podziałem na miesiące;

REKLAMA

3) wskazanie kwoty rozliczonego depozytu na koniec okresu rozliczeniowego z datą jego odbioru;

4) wyszczególnienie kwoty depozytów z wcześniejszych okresów rozliczeniowych z terminami ich odbioru, które pozostały do rozliczenia;

5) podsumowanie okresu rozliczeniowego z uwzględnieniem wartości energii pobranej i wprowadzonej z całego okresu rozliczeniowego wraz z pozostałymi opłatami, przy czym wynik podsumowania stanowi końcową kwotę faktury”.

Jak zapewniają autorzy nowego projektu ustawy, dzięki proponowanym rozwiązaniom prosumenci będą mogli lepiej zarządzać swoim zużyciem energii, „co zwiększy ich zaufanie do systemu rozliczeń i przyczyni się do bardziej efektywnego funkcjonowania rynku energii odnawialnej”.

Tymczasem zaufanie prosumentów korzystających z net-billingu z pewnością nadwyrężają opóźnienia w rozliczaniu nadwyżek energii po cenie RCE, które notują sprzedawcy energii. Więcej na ten temat w artykule: Energa przeprasza prosumentów i wstrzymuje wystawianie faktur.

Zwrot nadwyżki z depozytu prosumenckiego

Ministerstwo Klimatu i Środowiska przy okazji procedowania nowelizacji ustawy o inwestycjach wiatrowych chce wprowadzić także inną zmianę, która ma być korzystna dla prosumentów rozliczających się w net-billingu. Ma ona doprecyzować zasady rozliczenia depozytu prosumenckiego w przypadku zmiany sprzedawcy energii.

Jak zauważa resort klimatu, dotychczasowy sprzedawca będzie zobowiązany do zwrotu nadpłaty w terminie nie dłuższym niż do końca kolejnego miesiąca po zmianie sprzedawcy lub terminie rozliczenia końcowego. Jak zapewnia ministerstwo, ta zmiana rozwiąże problem obecnie nieuregulowanego przenoszenia nadpłaty z depozytu prosumenckiego do innego sprzedawcy.

W tym celu po ust. 13a art. 4 ustawy o OZE ma zostać dodany ust. 13b o następującej treści:

„W przypadku zmiany przez prosumenta energii odnawialnej, prosumenta zbiorowego energii odnawialnej lub prosumenta wirtualnego energii odnawialnej sprzedawcy dla punktu poboru energii objętego rozliczeniem, o którym mowa w art. 4 ust. 1a pkt 2, dotychczasowy sprzedawca, o którym mowa w art. 40 ust. 1a, prowadzący z prosumentem rozliczenia, o których mowa w tym przepisie, zwraca prosumentowi energii odnawialnej, prosumentowi zbiorowemu energii odnawialnej lub prosumentowi wirtualnemu energii odnawialnej niewykorzystane środki stanowiące nadpłatę, o której mowa w art. 4 ust. 11 pkt 2 w wysokości na dzień zmiany sprzedawcy, w terminie nie dłuższym niż do końca kolejnego miesiąca następującego po miesiącu, w którym doszło do zmiany sprzedawcy”.

Co istotne, zmiany zaproponowane przez Ministerstwo Klimatu i Środowiska mają objąć nie tylko rozliczenia indywidualnych prosumentów, ale także prosumentów zbiorowych oraz prosumentów wirtualnych (zawarte w ustawie o OZE rozwiązania dotyczące prosumenta wirtualnego mają wejść w życie 2 lipca 2025 r.).

Większy zwrot depozytu dla prosumentów wybierających cenę RCE

Inne propozycje legislacyjne w projekcie nowelizacji ustawy o OZE, nad którym aktualnie pracuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska, zakładają wprowadzenie większego zwrotu depozytu prosumentom, którzy będą wybierać rozliczenia po cenach RCE, nie korzystając z prawa powrotu do rozliczeń po cenach miesięcznych RCEm. Więcej na ten temat w artykule: Dotychczasowi prosumenci w net-billingu wrócą do ceny miesięcznej.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.