Wyższy podatek od fotowoltaiki? Nowy projekt wyjaśnia wątpliwości

Wyższy podatek od fotowoltaiki? Nowy projekt wyjaśnia wątpliwości
Fot. Gramwzielone.pl (C)

Zaktualizowany projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych doprecyzowuje zasady opodatkowania nie tylko elektrowni fotowoltaicznych, ale także magazynów energii.

Kilka miesięcy temu Ministerstwo Finansów opublikowało projekt przepisów mających znowelizować m.in. ustawę o podatkach i opłatach lokalnych (upol), który w branży fotowoltaicznej wywołał wiele obaw związanych z potencjalnym wzrostem wysokości podatku od elektrowni PV.

Problemem w tamtym projekcie przepisów okazał się brak jednoznacznego określenia, że podatek od budowli – wynoszący 2 proc. ich wartości – powinien dotyczyć tylko części budowlanych elektrowni fotowoltaicznych, czyli wyłącznie konstrukcji wsporczych (jak dotychczas było to uznawane).

REKLAMA

W projekcie z czerwca zostało jasno określone, że pojęciem budowli zostaną objęte między innymi części budowlane elektrowni wiatrowych i elektrowni jądrowych – ale już takiego wyszczególnienia nie doczekała się fotowoltaika czy magazyny energii.

Tamto brzmienie projektowanych przepisów tworzyło furtkę do wyraźnego podniesienia przez samorządy podatku od elektrowni fotowoltaicznych. Zdaniem deweloperów farm fotowoltaicznych, z którymi się kontaktowaliśmy, wzrost podatku od fotowoltaiki mógł być nawet 10-krotny.

Wcześniej zapytaliśmy Ministerstwo Finansów, czy wyraźny wzrost opodatkowania fotowoltaiki, mogący wynikać z projektu przepisów przedstawionego w czerwcu, był rzeczywiście zamierzony. Resort odpowiedział nam, że nie była to intencja autorów nowych przepisów.

Teraz Ministerstwo Finansów opublikowało nowy projekt nowelizacji ustawy o podatkach i opłatach lokalnych. Jego treść nie powinna już wzbudzać wątpliwości w zakresie opodatkowania elektrowni fotowoltaicznych, ale także magazynów energii.

Budowla i budynek

Aktualny projekt nowych przepisów przewiduje kluczowe rozróżnienie pojęć „budowla” oraz „budynek”.

W zaproponowanej definicji budynku zawarto elementy, które w obecnym stanie prawnym, na gruncie upol oraz ustawy Prawo budowlane decydują o zakwalifikowaniu obiektu jako budynku, oraz dodano wymóg wzniesienia w wyniku robót budowlanych.

Zgodnie z nowymi przepisami budynek ma być definiowany jako obiekt wzniesiony w wyniku robót budowlanych wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związany z gruntem, wydzielony z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz który posiada fundamenty i dach, z wyłączeniem obiektu, w którym są lub mogą być gromadzone materiały sypkie, materiały występujące w kawałkach albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, którego podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym jego funkcję jest pojemność.

Twórcy nowego projektu tłumaczą, że analogicznie jak w obowiązującym stanie prawnym przedmiotem opodatkowania podatkiem od nieruchomości będzie budynek wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem. Instalacje takie jak: instalacja elektroenergetyczna, wodociągowa, kanalizacyjna, cieplna, telekomunikacyjna, gazowa nie będą stanowiły odrębnego przedmiotu opodatkowania i nie będą w konsekwencji podlegały opodatkowaniu, gdyż podstawą opodatkowania budynku jest jego powierzchnia użytkowa.

Za budynek nie będą natomiast uznawane obiekty wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem, trwale związane z gruntem, wydzielone z przestrzeni za pomocą przegród budowlanych oraz posiadające fundamenty i dach, w których są lub mogą być gromadzone materiały sypkie, materiały występujące w kawałkach albo materiały w postaci ciekłej lub gazowej, których podstawowym parametrem technicznym wyznaczającym ich funkcję jest pojemność.

Autorzy nowych przepisów tłumaczą, że zgodnie z dotychczasowymi przepisami pod pojęciem „budowli” rozumie się obiekt budowlany w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego niebędący budynkiem lub obiektem małej architektury, a także urządzenie budowlane w rozumieniu przepisów Prawa budowlanego związane z obiektem budowlanym, które zapewnia możliwość użytkowania obiektu zgodnie z jego przeznaczeniem.

REKLAMA

Ministerstwo Finansów przyznaje, że o ile celem wprowadzenia wcześniej do ustawy o podatkach i opłatach lokalnych definicji „budowli” było usunięcie wątpliwości interpretacyjnych dotyczących rozumienia tego pojęcia, o tyle jednak „rozwiązanie to okazało się nieprecyzyjne”. Dlatego teraz resort finansów zaproponował wprowadzenie nowej, autonomicznej definicji budowli – bez odwoływania się do przepisów pozapodatkowych. Wprowadzono także wyszczególnienie kategorii obiektów kwalifikowanych jako budowle w ustawie podatkowej.

Ministerstwo Finansów zaznacza, że zostanie utrzymana obowiązująca w obecnych przepisach zasada pierwszeństwa kwalifikacji obiektu jako budynku, co oznacza, że najpierw będzie należało ustalić, czy dany obiekt jest budynkiem, a jeżeli nie jest, to dopiero następnie będzie można rozważać jego kwalifikację do kategorii budowli. Resort podkreśla, że żaden budynek nie może być jednocześnie budowlą, a żadna budowla nie może być jednocześnie budynkiem, przy czym pierwszeństwo ma mieć zawsze kwalifikacja danego obiektu jako budynku.

Elektrownie PV i magazyny energii pojawią się w ustawie

W nowym projekcie przepisów Ministerstwo Finansów postanowiło wymienić dokładnie obiekty, które będzie można zakwalifikować jako budowle, co będzie mieć istotny wpływ na interpretację w zakresie opodatkowania. I tutaj są dobre wiadomości dla inwestorów planujących budowę między innymi elektrowni fotowoltaicznych czy magazynów energii, które we wcześniejszej wersji projektu nie zostały wymienione. Teraz ma być jasne, że podatek będzie naliczany wyłącznie od ich części budowlanych.

Poza obiektami, które na cele podatku od nieruchomości będą kwalifikowane jako budowla – wskazanymi w projektowanym załączniku nr 4 do upol – zostaną również do projektowanego artykułu tej ustawy dodane w 1a ust. 1 pkt 2 litery b–e. W tym katalogu wymienione zostały w projekcie między innymi urządzenia techniczne wskazane z nazwy (elektrownia wiatrowa, elektrownia jądrowa i elektrownia fotowoltaiczna, magazyn energii, kocioł, piec przemysłowy, kolej linowa, wyciąg narciarski, skocznia) i podlegające opodatkowaniu wyłącznie w zakresie ich części budowlanych.

Resort finansów tłumaczy, że rodzaje tych obiektów zostały przeniesione z ustawy Prawo budowlane lub zostały wskazane w celu zachowania konsensusu w zakresie ich opodatkowania, wypracowanego przez orzecznictwo sądów administracyjnych.

Zgodnie z brzmieniem proponowanych przepisów w nowej wersji budowlą będzie:

a) obiekt niebędący budynkiem, wymieniony w załączniku nr 4 do ustawy wraz z instalacjami zapewniającymi możliwość jego użytkowania zgodnie z przeznaczeniem,

b) elektrownia wiatrowa, elektrownia jądrowa i elektrownia fotowoltaiczna, magazyn energii, kocioł, piec przemysłowy, kolej linowa, wyciąg narciarski, skocznia – wyłącznie w zakresie ich części budowlanych,

c) urządzenie budowlane – przyłącze oraz urządzenie instalacyjne, w tym służące oczyszczaniu lub gromadzeniu ścieków oraz inne urządzenie techniczne, związane z budynkiem lub budowlą, o której mowa w lit. a, bezpośrednio zapewniające możliwość ich użytkowania zgodnie z przeznaczeniem,

d) urządzenie techniczne oraz wolno stojąca instalacja przemysłowa inne niż wymienione w lit. a–c, wyłącznie w zakresie ich części budowlanych,

e) fundamenty pod maszyny oraz urządzenia techniczne jako odrębne pod względem technicznym części przedmiotów składających się na całość użytkową.

Resort finansów zaznacza, że wszystkie wymienione wyżej rodzaje obiektów będą mogły zostać zakwalifikowane jako budowla pod warunkiem wzniesienia ich w wyniku robót budowlanych.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.