Energia od prosumentów powinna być wyceniana co 15 minut. Kiedy tak będzie?

Energia od prosumentów powinna być wyceniana co 15 minut. Kiedy tak będzie?
Unsplash

W tym miesiącu prosumenci objęci net-billingiem przeszli na rozliczenia według ceny RCE. Po wdrożonej ostatnio reformie rynku bilansującego ta cena powinna zmieniać się co kwadrans. W praktyce na razie tak się nie dzieje. Jak jest obecnie i kiedy wynagrodzenie prosumentów w net-billingu będzie rozliczane według cen 15-minutowych?

Od początku lipca prosumenci objęci net-billingiem za energię oddaną do sieci otrzymują wynagrodzenie liczone według rynkowej ceny energii RCE. To duża zmiana w stosunku do wcześniejszego sposobu rozliczeń, gdy wynagrodzenie prosumentów w net-billingu było ustalane według średniej, ważonej wolumenem generacji ceny energii z całego miesiąca (RCEm).

Pierwsze dni, w których obowiązuje nowy sposób rozliczeń, potwierdziły dużą zmienność cen energii. W dni robocze w godzinach południowych, gdy prosumenci oddają najwięcej energii do sieci, cena RCE potrafiła osiągać relatywnie wysokie wartości. Były jednak także dni – zwłaszcza gdy wyceniana była energia z dostawą na dni weekendowe – kiedy w południe ceny RCE osiągały nawet wartości ujemne (w takiej sytuacji wynagrodzenie prosumentów w net-billingów wynosi zero). Więcej na ten temat w artykule: Net-billing na nowych zasadach. Ile zarabiają prosumenci?

REKLAMA

Godzina zamiast kwadransa

Rozliczenia w net-billingu na zasadach obowiązujących od początku lipca powinny się odbywać na bazie rynkowej ceny energii elektrycznej RCE ustalanej dla każdego okresu rozliczania niezbilansowania, czyli dla każdego kwadransa. Obecnie w praktyce jest to cena godzinowa, ponieważ Towarowa Giełda Energii (TGE) nie wdrożyła jeszcze notowań 15-minutowych.

Zapytaliśmy największych sprzedawców energii, jak w takiej sytuacji będą rozliczać prosumentów w net-billingu. Na to pytanie odpowiedziała nam Enea, potwierdzając, że na razie ceny przyjmowane do obliczenia RCE w każdym kwadransie są jednakowe.

– Rozliczenie energii wprowadzonej od 1 lipca przez prosumentów w systemie net-billing, zgodnie z ustawą o OZE, odbywać się będzie w oparciu o rynkową cenę energii elektrycznej (RCE) ustalaną dla każdego okresu rozliczania niezbilansowania, czyli dla każdego kwadransa. Aktualnie, ze względu na brak notowań na rynkach dnia następnego dla okresów krótszych niż godzina, w każdym kwadransie godziny ceny są jednakowe – poinformowała nas Berenika Ratajczak, rzecznik prasowy Enei.

Dlaczego Enea i inni sprzedawcy energii obsługujący prosumentów w net-billingu do obliczania wartości depozytu prosumenckiego stosują w praktyce ceny, które zmieniają się co godzinę, a nie co 15 minut?

Problemem okazuje się brak produktów z 15-minutową wyceną na Rynku Dnia Następnego (RDN) prowadzonym przez Towarową Giełdę Energii, Na razie takie produkty TGE ma jedynie w zakresie drugiego z rynków spotowych – Rynku Dnia Bieżącego.

15-minutowe ceny dla prosumentów w 2025

Zgodnie z wdrażaną w Unii Europejskiej reformą rynku energii wszystkie unijne rynki bilansujące muszą przejść na 15-minutowy okres niezbilansowania. Taki okres wdrożyły w połowie ubiegłego miesiąca Polskie Sieci Elektroenergetyczne, które są operatorem rynku bilansującego w naszym kraju.

REKLAMA

Docelowo kwadrans ma być także podstawową jednostką czasu w zakresie wyceny energii na europejskich giełdach – także na Rynku Dnia Następnego na TGE. Wcześniej giełdy energii muszą jednak dostosować do tego swoje systemy.

Zapytaliśmy Towarową Giełdę Energii, czy i kiedy planuje wdrożenie produktów z 15-minutową wyceną w ramach Rynku Dnia Następnego – w związku z rozpoczęciem rozliczeń prosumentów według ceny RCE. Serwis prasowy TGE odpowiedział, że Towarowa Giełda Energii wdrożyła już co prawda instrumenty 15-minutowe na Rynku Dnia Bieżącego, ale nie są one składnikiem wskaźników cenowych RCE.
.

.

- TGE w ramach Rynku Dnia Następnego prowadzi notowania dla instrumentów godzinowych. Zwracamy uwagę, że zawierając transakcje na instrumentach godzinowych na Rynku Dnia Następnego i wyznaczając cenę dla poszczególnych godzin, należy rozumieć, że jest to cena ustalana dla każdego kwadransa danej godziny - poinformowała nas Towarowa Giełda Energii.

- Obecnie w ramach paneuropejskiego projektu realizowanego przez giełdy (NEMO) oraz Operatorów Systemów Przesyłowych prowadzone są prace związane z uruchomieniem instrumentów 15-minutowych na RDN (SDAC), a ich uruchomienie planowane jest na pierwszą połowę 2025 r. zapewnił nas serwis prasowy TGE.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o