Chiński producent paneli górą w sporze z Maxeonem

Chiński producent paneli górą w sporze z Maxeonem
SunPower / Maxeon

Wywodzący się z USA producent ogniw i paneli fotowoltaicznych Maxeon wytoczył proces jednemu z chińskich producentów, oskarżając go o nielegalne wykorzystanie technologii stosowanych przy wytwarzaniu ogniw PV.

Maxeon (dawniej SunPower) oskarżył chińskiego producenta paneli fotowoltaicznych Aiko Solar o nielegalne wykorzystanie opatentowanych przez Maxeona rozwiązań, które są wykorzystywane do produkcji wysokowydajnych ogniw fotowoltaicznych z tylnym kontaktem (Back Contact, BC).

Ta technologia pozwala na podniesienie sprawności ogniw fotowoltaicznych. W przemyśle fotowoltaicznym do budowy ogniw i następnie modułów wykorzystuje ją m.in. chiński Aiko Solar. Dzięki temu ta relatywnie nowa marka w przemyśle PV może oferować moduły o aktualnie najwyższych sprawnościach na globalnym rynku PV. Więcej na ten temat w artykule: Top 3 najwydajniejszych modułów PV na początku drugiego kwartału 2024.

REKLAMA

Z wysokiej sprawności swoich modułów fotowoltaicznych znany jest także Maxeon. Ta firma, działając jeszcze wyłącznie pod marką SunPower, należała w ostatnich latach do najlepszych producentów paneli PV pod tym względem, a ostatnio zapowiedziała wprowadzenie na rynek nowego modułu o rekordowej sprawności 24,1 proc., zbudowanego na bazie ogniw IBC (Integrated Back Contact).

To wynik lepszy od rekordowego modułu fotowoltaicznego Aiko Solar mającego sprawność 24 proc., w którym zastosowano ogniwa w technologii określanej przez chińskiego producenta jako ABC (All-back Contact).

REKLAMA

Holenderski sąd po stronie chińskiego producenta

Mimo rozbieżności nazw stosowanej technologii tylnego kontaktu Maxeon twierdzi, że ogniwa montowane w modułach Aiko Solar powielają opracowane przez niego rozwiązania, które są chronione patentem EP2297788B1. Zgłoszenie patentowe dla tej technologii zostało złożone jeszcze przez SunPower w 2009 r.

Z powodu podejrzeń o naruszanie własności intelektualnej Maxeon w ubiegłym roku pozwał Aiko Solar i dystrybutora produktów chińskiej firmy w Europie – niemiecką spółkę Memodo GmbH. Teraz werdykt w tej sprawie wydał holenderski sąd w Hadze, uznając roszczenia Maxeona za bezzasadne.

Otwarte pozostaje natomiast rozstrzygnięcie kolejnego sądowego sporu z udziałem Maxeona. W zeszłym roku producent pozwał swojego chińskiego konkurenta Tongwei, oskarżając go o naruszenie patentów dotyczących innej technologii poprawiającej sprawność modułów fotowoltaicznych – określanej jako shingled hypercell. Zalety tej technologii Maxeon wyjaśnia na poniższym nagraniu.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.