Columbus znalazł partnera do budowy farm fotowoltaicznych
Columbus Energy zrealizuje z partnerem farmy fotowoltaiczne o łącznej mocy około 61 MW. Po wybudowaniu ich wartość wyniesie około 250 mln zł.
W ramach zawartych umów 21 spółek zależnych z grupy Columbus Energy zawarło współpracę z EDP Energia Polska Sp. z o.o. na prace budowlane przy realizacji projektów farm fotowoltaicznych należących do Columbusa.
Budowa farm fotowoltaicznych o łącznej mocy zainstalowanej około 61 MW ma zostać zrealizowana samodzielnie przez spółkę EDP Energia Polska lub wspólnie z Columbus.
– Będziemy pracować z profesjonalistami rynku farm fotowoltaicznych, co niewątpliwie przełoży się na najwyższą jakość realizowanych projektów, a w efekcie na ich wartość rynkową. Dzięki tej transakcji Columbus znacząco zmieni też status projektów w swoim portfolio – po zrealizowaniu wspomnianych projektów na koniec 2025 r. będziemy posiadali około 100 MW wybudowanych i działających farm – komentuje Dariusz Kowalczyk-Tomerski, wiceprezes Columbus Energy SA.
Zakończenie prac w przyszłym roku
Zgodnie z ustalonym harmonogramem całość prac powinna zostać zakończona do drugiego kwartału 2025 r. Zarząd Columbus wskazuje, że po wybudowaniu i uruchomieniu tych projektów podejmie działania zmierzające do ich sprzedaży bądź do zmiany konstrukcji ich finansowania na project finance.
Po wybudowaniu i elektryfikacji wartość farm fotowoltaicznych będących przedmiotem umowy z EDP Energia Polska według szacunków Columbusa wyniesie około 250 mln zł.
EDP Energia Polska Sp. z o.o. należy do wywodzącego się z Portugalii EDP Group – międzynarodowej grupy energetycznej, dostarczającej energię elektryczną i gaz do ponad 9 mln klientów. Grupa EDP działa na 29 rynkach, na trzech kontynentach. W ciągu czterech dekad działalności grupa zbudowała znaczącą pozycję na światowym rynku energii. Obecnie jest czwartą co do wielkości firmą produkującą energię wiatrową na świecie, a 75 proc. wytwarzanej przez nią energii pochodzi ze źródeł odnawialnych.
Wcześniej w tym miesiącu Columbus Energy informował o zawarciu umowy na sprzedaż sporego pakietu projektów fotowoltaicznych, które mają znajdować się na etapie gotowości do budowy. Więcej na ten temat w artykule: Columbus sprzedaje farmy fotowoltaiczne.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
Nie partnera tylko frajera.
Powinni zakazać montażu farm fotowoltaicznych bezpośrednio na gruntach. Ile to się pola marnuje! Panele powinny być tylko na dachu! Ale nie dadzą przecież zarobić prostym ludziom bo lobby dorwało się do żyły złota. Zlikwidowali ludziom upusty a jeszcze pewnie coś utrudnią. Prawda jest taka że w słoneczne dni za dużo jest energii i nie mają już co z tym zrobić… Ekologom to jakoś nie przeszkadza że tyle gruntów ulega degradacji? Bo są na pasku lobbystów. Problemem są duże farmy nie mali prosumenci. Np. jedna farma o mocy 100MW jest równoważna 10tys. małych prosumentów licząc po 10kW.
Artykuły o niczym czy ktoś się tu czegoś dowiedział same bzdety