Stabilizacja cen modułów fotowoltaicznych. Wyjątkiem górna półka

Stabilizacja cen modułów fotowoltaicznych. Wyjątkiem górna półka
Fot. Gramwzielone.pl (C)

W mijającym miesiącu ceny modułów fotowoltaicznych w europejskich hurtowniach nie zanotowały większych wahań względem wcześniejszego miesiąca. Wyjątkiem był segment modułów charakteryzujących się najwyższą sprawnością.

Analizę cen modułów fotowoltaicznych w Europie przedstawiła platforma pvXchange. Wynika z niej, że w maju ceny paneli fotowoltaicznych o przeciętnej sprawności w Europie nie zmieniły się względem cen z wcześniejszego miesiąca.

Według pvXchange średnia cena modułów charakteryzujących się przeciętną sprawnością wyniosła w europejskich hurtowniach w maju 0,13 euro/Wp i nie zmieniła się względem średniej ceny z kwietnia. Natomiast od początku 2024 roku pvXchange odnotowuje spadek średniej ceny tego rodzaju paneli o 7,1 proc.

REKLAMA

W tej grupie uwzględniane są moduły fotowoltaiczne o sprawności poniżej 22 proc. Obejmuje ona przede wszystkim moduły bazujące na ogniwach PERC, jednak znajdują się w niej również moduły z ogniwami TOPCon, których sprawność nie jest tak dobra jak liderów w technologii TOPCon. Ta zaczyna dominować na rynku, wypierając dzięki lepszym parametrom moduły z ogniwami PERC.

W maju pvXchange nie odnotował też zmiany cen w grupie najtańszych modułów obejmujących produkty z ograniczoną gwarancją, pochodzące np. z drugiej ręki. Średnia cena modułów z tej kategorii w tym miesiącu wynosiła w Europie przeciętnie 0,08 euro/Wp, nie zmieniając się względem ceny z kwietnia. Z kolei od początku roku średnia cena tych modułów na naszym kontynencie spadła o 11,1 proc.

Moduły fotowoltaiczne z górnej półki nadal tanieją

Inaczej wyglądała w tym miesiącu sytuacja ze średnimi cenami najwydajniejszych modułów fotowoltaicznych – bazujących na ogniwach HJT, TOPCon lub IBC – o sprawności przekraczającej 22 proc. Średnia cena modułów w tej kategorii w maju spadła w stosunku do ceny z kwietnia – i to aż o 9,5 proc. Od początku tego roku przeciętne ceny tych modułów w europejskich hurtowniach miały zmaleć już o 17,4 proc.

 

Ceny paneli fotowoltaicznych w maju 2024

W wysłanym do naszego portalu komentarzu ekspert pvXchange Martin Schachinger podkreśla, że w europejskich hurtowniach i magazynach instalatorów nadal zalegają spore zapasy modułów fotowoltaicznych o przeciętnych sprawnościach bazujących głównie na ogniwach PERC – i jest je coraz trudniej sprzedać. Chiński przemysł zaczyna bowiem dostarczać coraz większe wolumeny wysokowydajnych modułów z ogniwami typu N (TOPCon).

REKLAMA

Schachinger tłumaczy wyraźny spadek cen modułów z najwyższej półki także nowymi restrykcjami celnymi na import chińskich modułów do USA. To sprzyja przekierowaniu kanałów sprzedaży i wysyłaniu większej liczby kontenerów do Europy. Według analityka na nasz kontynent nadal trafia więcej modułów, niż potrzebuje europejski rynek PV.

– To powoduje wzrost zapasów nawet wśród modułów o wysokiej sprawności i wywiera dodatkową presję cenową. Dlatego europejski rynek PV powinien zmniejszać zapasy starych modułów, kupowanych po znacznie wyższych cenach w przeszłości. Jednak nie wszyscy są w stanie to zrobić, co skutkuje bardzo różnymi cenami modułów z ogniwami PERC. Różnica w cenach produktów z obu kategorii ulega zmniejszeniu – komentuje Schachinger.

Co zrobić z niesprzedanymi modułami PERC?

Co w sytuacji wysokiej nadpodaży starszych modułów fotowoltaicznych mogą zrobić firmy, które nadal posiadają duże zapasy takich produktów? Ekspert pvXchange zwraca uwagę, że trudno będzie je sprzedać poza Europą w sytuacji dużego nasycenia rynków azjatyckich i afrykańskich oraz utrudnionego dostępu do rynku w USA. Pewną możliwość daje znalezienie okazji na pośrednictwem platform internetowych. Podkreśla jednak, że z taką sprzedażą wiążą się ryzyka wynikające z nieznajomości partnera handlowego.

Schachinger przestrzega, że w obecnej sytuacji wiele firm, które zostały z dużymi zapasami starszych modułów, może nie wytrzymać konkurencji i zbankrutować. Jednak – jak podkreśla ekspert – presja na sprzedaż nie powinna przeważać nad zdrowym rozsądkiem i kusić dostawcy do podejmowania zbyt wysokiego ryzyka.

– Proponuję wykorzystywać nadmiar starych modułów w większych gruntowych systemach PV lub na dachach. Zwłaszcza w obszarach o zwiększonym obciążeniu wiatrem lub śniegiem mniejsze formaty nie są złym wyborem. Chociaż koszty materiałów i instalacji nieznacznie rosną, tę wadę rekompensuje łatwiejsza obsługa. I jest jeszcze jedna niezaprzeczalna zaleta: moduły są już w magazynie, co gwarantuje ich dostępność – nie ma problemów z dostawą, a tym samym opóźnień w procesie budowy – wylicza ekspert pvXchange.

W obecnej sytuacji rynkowej powstałe w ten sposób aktywa można można lepiej sprzedać niż same moduły PERC o mocy 400 Wp – podsumowuje Schachinger.

Piotr Pająk

piotr.pajak@gramwzielone.pl

© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.