Symulator Polskiego Systemu Energetycznego gotowy
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaprezentowało Symulator Polskiego Systemu Energetycznego. Nowa aplikacja ma pomóc w analizach różnych wariantów transformacji energetycznej Polski. Uwzględnia wybrane technologie wytwarzania i magazynowania energii, a także sposób korzystania z energii przez odbiorców.
Symulator Polskiego Systemu Energetycznego ma być narzędziem wskazującym kierunek rozwoju transformacji sektora energetycznego z uwzględnieniem ciepłownictwa, transportu i energetyki. Nowa aplikacja ma uwzględniać główne technologie w zakresie produkcji, odbioru i magazynowania energii, a także właściwe proporcje pomiędzy poszczególnymi technologiami – m.in. energetyką wiatrową na lądzie i na morzu oraz fotowoltaiką.
Jak tłumaczy Narodowe Centrum Badań i Rozwoju (NCBR), Symulator Polskiego Systemu Energetycznego za pomocą danych liczbowych pokazuje, co jest istotne w kontekście transformacji energetycznej oraz jakie technologie są potrzebne do tego procesu.
– Źródła energii przyszłości, o dużym potencjale w warunkach polskich, to wiatr i fotowoltaika – wszystkie one dostarczają energię w postaci elektryczności. Jest to też najbardziej efektywny nośnik generujący przy tym najmniej zanieczyszczeń. Z tych względów system energetyczny przyszłości będzie oparty właśnie na energii elektrycznej i zintegrowany sektorowo. W odróżnieniu od obecnej sytuacji, w której paliwa dla transportu, ogrzewanie domów i sieć elektroenergetyczna funkcjonują w dużym stopniu w oderwaniu od siebie – powiedział podczas prezentacji symulatora prof. dr hab. inż. Jerzy Małachowski, p.o. dyrektora NCBR.
Technologie o największym potencjale
Wykorzystanie aplikacji NCBR ma dać odpowiedź na pytanie, jakie technologie energetyczne o największym potencjale należy rozwijać. Jako narzędzie edukacyjne symulator ma pozwolić użytkownikowi zrozumieć – poprzez własne eksperymenty z ustawieniami kluczowych parametrów – jakie mogą być główne elementy przyszłej sieci energetycznej oraz zależności i proporcje pomiędzy parametrami.
– Symulator Polskiego Systemu Energetycznego został stworzony jako narzędzie analityczne dla Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, aby wskazywać właściwe kierunki dla opracowanych programów badawczych. Zwraca uwagę na technologie o największym potencjale, które należy rozwijać i w które należy inwestować. Symulator pokazuje, że Polska może uzyskać pełną niezależność energetyczną i bazować na energii produkowanej ze źródeł odnawialnych na terenie kraju – wyjaśnił Wojciech Racięcki, dyrektor Działu Rozwoju Innowacyjnych Metod Zarządzania Programami NCBR.
W prezentacji Symulatora Polskiego Systemu Energetycznego wzięła udział minister klimatu i środowiska Paulina Henning-Kloska. Jak oceniła, narzędzie opracowane przez NCBR pozwoli lepiej zrozumieć wyzwania, jakie stawia transformacja energetyczna, i przygotować odpowiednie rozwiązania.
– Mamy przed sobą misję przestawienia Polski na zielone tory rozwoju, to nie uda się bez przebudowy sektora energetycznego. Aby to osiągnąć, potrzebujemy współdziałania branży energetycznej, administracji i nauki – symulator jest dobrym przykładem takiej współpracy – skomentowała Paulina Henning-Kloska, minister klimatu i środowiska.
Finansowanie z funduszy unijnych
Projekt Symulatora Polskiego Systemu Energetycznego został wsparty kwotą 300 tys. zł z funduszy europejskich. Jak oceniła podczas prezentacji nowej aplikacji NCBR Angela Martinez-Sarasola, kierownik Polskiego Wydziału w Dyrekcji Generalnej ds. Polityki Regionalnej i Miejskiej Komisji Europejskiej, zastosowanie symulatora przyczyni się do realizacji założeń Europejskiego Zielonego Ładu. Jego nadrzędnym celem jest zapewnienie bezpieczeństwa energetycznego obywatelom Unii Europejskiej.
– Zmiana paradygmatu miksu energetycznego wymaga przeorientowania ludzkiej działalności w taki sposób, aby jej skutki były jak najmniej uciążliwe dla środowiska, a jednocześnie generowały możliwe najniższe koszty. Wierzę, że to narzędzie będzie stanowić ważny element procesu transformacji w Polsce, zachęcając Polaków do większego wykorzystywania źródeł energii odnawialnej, a jego wykorzystanie przyczyni się również do redukcji kosztów jej zużycia – powiedziała Angela Martinez-Sarasola.
Z Symulatora Polskiego Systemu Energetycznego można skorzystać na stronie NCBR pod tym linkiem.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.
300tys ? Na coś takiego ?
Dobrze, że ministrzyca była na otwarciu tego projektu. Może coś wreszcie zrozumie.
To jest przeniesienie starego xls na stronę www … za 300k zł .. pięknie 😉
Symulacja jest tak prymitywna, że ręce opadają. Kilka lat temu analizowałem tego xls i działanie jest totalnie prymitywne. Np. jak mamy nadmiar prądu to najpierw ładujemy magazyny prądu, później ciepła i dopiero jak one są na 100% naładowane, to odpalamy elektrolizery. Nie ma tu zupełnie znaczenia, że można wiedzieć o 10 rano, że będzie słońce więc i tak wystarczy nam prądu do naładowania magazynów i już wcześniej odpalić elektrolizery. W tej nielogicznej symulacji ładujemy magazyny powiedzmy do 12:00 na 100%, a później 0-1 kończymy ładować i włączamy elektrolizery, ale wtedy ich moc jest niewystarczająca i marnujemy prąd …
niestety miałem doświadczenie z tą instytucją i nie mam najlepszego zdania
Jedne z najlepiej wydanych środków w tej instytucji. Wiele osób korzystając z tego uświadamia sobie jak złożony jest to system. Nie jest idealny. Ale niewiedza Polaków jest tak duża że taki materiał powinien być rozbudowany o jakie materiały w postaci powerpoint. Liczę na to że wokół niego rozwinie sie dyskusja i będzie ten symulator rozwijany.