Zamówienie na największy elektrolizer do produkcji zielonego wodoru
Linde, potentat na rynku gazów przemysłowych, zamówił dotychczas największy na świecie elektrolizer PEM od firmy ITM Power, która jest w trakcie budowy największej na świecie fabryki tego rodzaju urządzeń. Linde jest zresztą jednym z inwestorów ITM Power.
Póki co nadal największe urządzenie pozwalające na produkcję zielonego wodoru, otrzymywanego w procesie elektrolizy z wykorzystaniem odnawialnej energii elektrycznej, znajduje się w Austrii. Elektrolizer o mocy 6 MW został dostarczony przez Siemensa i jest częścią projektu finansowanego z unijnego programu Horyzont 2020.
W planach jest jednak uruchomienie większych elektrolizerów, a teraz producent gazów przemysłowych Linde złożył zamówienie na elektrolizer wykonany w technologii PEM (Proton Exchange Membrane) o mocy 24 MW, który po uruchomieniu powinien być największą jednostką tego typu służącą do produkcji wodoru z wykorzystaniem energii odnawialnej.
Zamówienie ma zrealizować brytyjska firma ITM Power. Dostarczone przez nią urządzenie będzie pracować na terenie kompleksu chemicznego w miejscowości Leuna w landzie Saksonia-Anhalt w Niemczech.
Elektrolizer zostanie dostarczony do Niemiec w drugiej połowie przyszłego roku. Produkowany w nim wodór Linde ma dystrybuować w skroplonej postaci do stacji tankowania pojazdów, a także do odbiorców przemysłowych.
ITM Power wylicza, że urządzenie będzie w stanie wytworzyć wodór w ilości pozwalającej na zatankowanie 600 autobusów, które przejadą w ciągu roku około 40 mln kilometrów.
Obecnie ITM Power kończy budowę w Wielkiej Brytanii największej na świecie fabryki elektrolizerów PEM, w której będą mogły powstawać tego rodzaju urządzenia o łącznej mocy 1 GW w skali roku.
Fabryka jest zlokalizowana w Sheffield i zatrudnienie znajdzie w niej docelowo 185 osób. Hale, w których będą wytwarzane elektrolizery, zajmą powierzchnię odpowiadającą wielkością dwóm boiskom piłkarskim.
Brytyjska firma dostarczy swoje elektrolizery także m.in. do powstającej w rafinerii Shella w Wesseling w Niemczech instalacji omocy 10 MW. Ma ona wytwarzać około 1,3 tys. ton H2 rocznie.
Jeśli ten projekt okaże się sukcesem, Shell ma zbudować na terenie rafinerii w Wesseling jeszcze większą instalację o mocy sięgającej 100 MW.
Linde jest jednym z udziałowców ITM Power. W 2019 r. brytyjska firma pozyskała od inwestorów 58,8 mln funtów, z czego 38 mln funtów od Linde. W listopadzie 2020 r. ITM zabezpieczył kolejne fundusze na rozwój – tym razem w wysokości 172 mln funtów.
redakcja@gramwzielone.pl
© Materiał chroniony prawem autorskim. Wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu tylko za zgodą wydawcy Gramwzielone.pl Sp. z o.o.